پیش‌بینی نفت 70 دلاری در لایحه بودجه 94

نفت,بودجه 94

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت که دولت در حال تنظیم لایحه بودجه سال 94 با نرخ 70 دلار برای هر بشکه نفت است که اگر بودجه 94 با همین رقم بسته شود رقم معتدلی خواهد بود.

غلامرضا تاجگردون در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: کاهش قیمت نفت کاهش نسبتا قابل توجهی بوده اما بودجه سال جاری نیاز به اصلاح ندارد و دولت می‌تواند با عدم تخصیص کسری احتمالی ایجاد شده را جبران کند.

وی افزود: در حال حاضر دولت در حال تنظیم بودجه 94 با نرخ 70 دلار برای هر بشکه نفت است و احتمالا بودجه سال آینده با همین رقم بسته می‌شود که رقم معتدلی است اما اگر دولت بخواهد بودجه سال آینده را در سقف بودجه سال جاری تنظیم کند باید در مصارف جاری‌اش قدری محدودیت ایجاد کند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برداشت من این است که اگر دولت بخواهد سقف بودجه 94 را حداقل در حد بودجه 93 نگه دارد باید سهم 29 درصدی یا 31 درصدی صندوق توسعه ملی به 20 درصد برسد که بتوانند بودجه را تنظیم کنند بنابراین اگر دولت نخواهد بودجه عمرانی را کاهش قابل توجهی بدهد با این مکانیزم می‌تواند بودجه را تنظیم و تقدیم مجلس کند.

تاجگردون افزایش قیمت را نیز ناشی از اثرات روانی توصیف کرد و گفت: بازار نفت علامتی داده و دولت هم پیشاپیش اعلام کرده قیمت ارز مبادله‌ای را از 2650 به 2850 تومان افزایش می‌دهند اما هیچ اتفاقی نیفتاده که قیمت ارز بخواهد افزایش پیدا کند و به نظر من قیمت‌ها قابل برگشت است و اگر دولت تزریق ارز برای نیازهای اساسی را قدری مدیریت کند می‌تواند شرایط را معتدل کند.

وی با بیان اینکه قیمت واقعی دلار 2650 تومان نیست، اظهار کرد: به هر حال شکافی بین تورم داخلی و تورم بین‌المللی ایجاد شده و دلار در عرصه بین‌الملل نیز پرقدرت شده است، البته این موضوع ربطی به ایران ندارد و دلار نسبت به یورو تقویت شده است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه 94 قیمت ارز مبادله‌ای را 2850 تومان پیش‌بینی کرده، گفت که اثرات روانی موجب افزایش قیمت ارز شده است.

تاجگردون با رد احتمال بازگشت نوسانات ارزی سال 90، گفت: در آن زمان دولت عمدا تزریق را به مدت چند هفته بست و قیمت‌ها افزایش یافت اما این بار این اتفاق نیفتاد و امیدواریم چنین اتفاقی رخ ندهد.

انتهای پیام

کد N608850