کره شمالی: هک کردن سیستم‌های شرکت سونی پیکچرز کار ما نیست

سخنگوی کره‌شمالی در سازمان ملل با ابراز بی‌اطلاعی نسبت به هک شدن سیستم‌های شرکت سونی پیکچرز گفت: نیروهای متخاصم می‌خواهند همه چیز را به کره‌شمالی ربط دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سخنگوی هیات کره شمالی در سازمان ملل در واکنش به اتهام مطرح شده مبنی بر هک شدن سیستم‌های یارانه‌ای سونی پیکچرز به دست عوامل کشورش گفت: نیروهای متخاصم می‌خواهند همه چیز را به کره‌شمالی ربط دهند اما من به شما پیشهاد می‌دهم که منتظر بمانید و ببینید که چه اتفاقی رخ می‌دهد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که شرکت سونی پیکچرز در حال تحقیق درباره عامل هک شدن سیستم‌های رایانه‌ای خود است. آن‌ها این مساله را بررسی می‌کنند که آیا هکرهایی از طرف کره‌شمالی مسئول حمله سایبری به شبکه کامپیوتری این شرکت هستند یا خیر.

سخنگوی کره شمالی در سازمان ملل در پاسخ به این پرسش که آیا کره شمالی در این حمله سایبری نقش داشته است یا خیر گفت: در مورد این مساله اطلاعی ندارم.

سیستم‌های کامپیوتری سونی پیکچرز روز دوشنبه هفته گذشته از دسترس خارج شد و قبل از خاموش شدن مانیتورهای این شرکت، تصویر یک جمجمه قرمز به همراه عبارت "هک شده توسط GOP" دیده شد که ظاهرا عبارت اختصاری "محافظان صلح" (Guardians of Peace) بوده است.

این حمله سایبری در شرایطی رخ داده است که شرکت سونی قرار است ماه آتی فلیم سینمایی "مصاحبه" را که درباره کیم جونگ اون، رهبرکره شمالی است منتشر کند. این فیلم کمدی درباره دو روزنامه نگار است که از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برای ترور کیم جونگ اون استخدام می‌شوند، در این فیلم که قرار است 25 دسامبر اکران شود، جیمز فرانکو نقش مجری یک شبکه تلویزیونی و وست روگن نقش تهیه کننده این برنامه را برعهده دارد و قرار است مصاحبه‌ای بی‌سابقه با رهبر کره شمالی داشته باشند اما در این میان سیا مطلع می شود و از آن‌ها می‌خواهد که وی را ترور کنند.

دولت پیونگ یانگ در نامه‌ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل این فیلم را محکوم کرده و آن را "حمایت آشکار از تروریسم و اعلام جنگ" توصیف کرده است.

شرکت سونی پیکچرز در حال تحقیق درباره عامل هک شدن سیستم‌های رایانه‌ای خود است. دفتر تحقیات فدرال ایالت متحده آمریکا و اف بی آی پیگیر این موضوع هستند. در پی این حمله سایبری فیلم‌های در حال پخش و اکران نشده این شرکت توسط هکرها سرقت و در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

به‌گفته منبعی در اف بی آی، تکنسین‌های شرکت سونی در حال تعمیر خسارات وارد شده به کامپیوترهای این شرکت پس از حمله هکری دوشنبه هفته گذشته هستند. این بزرگترین حمله سایبری به این کمپانی پس از سال ۲۰۱۳ بوده است. در تعطیلات سال نوی ۲۰۱۳ هم این کمپانی مورد حمله هکرها قرار گرفته بود.

کره شمالی اصلی‌ترین مظنون این حمله سایبری است. کمپانی سونی و مشاوران امنیتی این شرکت در حال تحقیق روی این احتمال هستند که فردی از طرف کره شمالی مسئول این حمله سایبری بوده باشد.

براساس گزارش‌ها، در پی این حمله سایبری چند فیلم منتشر نشده سونی در وب‌سایت‌ها به اشتراک گذاشته شده و از آمار دانلود بالایی هم برخوردارند. دزدیده شدن اطلاعات و فیلم‌های سونی ‌پیکچرز باعث شده تا این شرکت به سرعت شبکه خود را از کار بیاندازد تا با ضرر بیشتر مواجه نشود.

انتهای پیام

کد N608600