سفیر ایران در آنکارا : مشکل عوارض حمل و نقل جاده‌ای حل می‌شود

ايران,ترکیه

سفیر ایران در آنکارا گفت: مشکل عوارض حمل و نقل جاده‌ای بین ایران و ترکیه حل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علیرضا بیکدلی در صفحه فیسبوکش نوشت: به دلیل اختلاف زیاد قیمت گازوئیل در ایران و برخی کشورهای خارجی از کامیونهای خارجی از جمله ترکیه بایت هر لیتر مصرف تخمینی گازوئیل در زمان ورود به ایران مبلغ 80 سنت یورو دریافت و به رانندگان اجازه داده می شد در ایران سوخت لیتری 500 تومان بزنند. به این ترتیب هر لیتر گازوئیل برای کامیون ترکیه حدودا 4000 تومان تمام می شد. این شیوه نواقصی داشت و مورد اعتراض دولت ترکیه بود.

آنها برای رفع این اشکال به ما پیشنهاد کردند که باک کامیونهای ترکیه در هنگام ورود به ایران مهر و موم شود، به آنها سوخت داده نشود و از آنها هم مابه التفاوت دریافت نشود.

وزارت راه این پیشنهاد را راه حل ماندگار نمی دانست اما به دلیل درخواست مقامات ترکیه نهایتا قبول کرد و از دوشنبه 10 آذرماه 93 هر کامیون ترکیه از هر مرزی که وارد ایران شود باک آن مهر و موم می شود و بدون اخذ مابه التفاوت اجازه سفر در ایران یا ترانزیت داده می شود.

توافقات موجود بین دو کشور ، دریافت هر گونه مبلغی به عنوان عوارض از کامیونها را نفی می کند. اما اکنون مبلغ 50 یورو بابت پیمایش یکصد کیلومتر از کامیونهای دو طرف دریافت می شود. از آنجا که این وضعیت مغایر با توافقنامه های دو طرف و ناشی از مشکلات ناخواسته دو ماه اخیر بوده انتظار می رود براساس توافق متقابل دو طرف این مبلغ نیز همزمان حذف شود. به همین منظور معاون وزیر راه ترکیه به زودی به ایران سفر و شاهد عادی شدن وضعیت همکاریهای بخش حمل و نقل خواهیم بود. یک هفته دیگر باید صبر کرد.

انتهای پیام

کد N608535