پوتین: مسکو و آنکارا بر سر آینده اسد،‌اختلاف نظر دارند

سوريه,تركيه,روسيه,پوتين,بشار اسد,اردوغان

رئیس جمهوری روسیه در جریان سفر به ترکیه گفت: آنکارا شریک مهمی در روند صلح در سوریه است و دو کشور روسیه و ترکیه در بسیاری از موارد با یکدیگر اتفاق نظر دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد: دو طرف بر سر این مساله که شرایط در سوریه اصلا مناسب نیست توافق داریم و دو طرف بر این باورند که نمی‌توان اجازه داد هرج و مرج در این منطقه گسترده شده و سازمان‌های تروریستی همانند آنچه در عراق وجود دارد تقویت شود.

به گفته رئیس جمهوری روسیه لازم است تا شرایطی ایجاد شود که طبق آن تمام شهروندان سوریه احساس امنیت کرده و از رسیدگی مناسب برخوردار شوند.

وی تاکید کرد: قطعا ما نیاز داریم تا برای تمام سوری‌ها به راه حل مناسبی دست یابیم که مورد توافق تمام مردم سوریه و نیروهای سیاسی این کشور باشد. قطعا ما تماس‌های خود را با تمام مشارکت کنندگان در این روند حفظ خواهیم کرد که از جمله شامل دوستانمان در ترکیه می‌شود.

ولادیمیر پوتین با این حال تاکید کرد که مسکو و آنکارا همچنان در خصوص آینده بشار اسد،‌ رئیس جمهوری سوریه اختلاف نظر دارند چرا که آنکارا می‌خواهد وی از قدرت عزل شود.

در ادامه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه عنوان کرد: ما رویکردمان را در قبال نظام سوریه به صورت شفاف بیان کرده‌ایم. رئیس جمهوری روسیه موضع دیگری در قبال دمشق دارد اما به صورت کلی ما برای یافتن راه‌حلی برای حل درگیری سوریه توافق کردیم. تنها چیزی‌که بر روی آن توافق نکردیم این است که چطور این بحران را حل کنیم.

در جریان سفر ولادیمیر پوتین به ترکیه دو کشور اسناد جدیدی را برای بهبود روابط اقتصادی، انرژی و روابط تجاری امضا کردند و توافق کردند تا سال 2020 حجم تبادلات تجاری را به 100 میلیارد دلار برسانند.

این تصمیمات در جریان نشست شورای همکاری ترکیه - روسیه اتخاذ شد و بر حوزه‌های انرژی، بانکداری، صنعت، انرژی هسته‌ای، عدالت و تجارت و روابط اقتصادی تمرکز داشت.

اردوغان در جریان کنفرانس خبری مشترک با پوتین گفت: سفر پوتین نشانه آشکاری از روند ارتقای روابط میان ترکیه و روسیه است و ما تمایل داریم تا حجم تبادلات تجاری دو جانبه را به 100 میلیارد دلار برسانیم.

اردوغان همچنین گفت که جزئیات برنامه سرمایه‌گذاری بر روی ساخت تاسیسات هسته‌ای 20 میلیارد دلاری بررسی شده و قرار است روند ساخت این پروژه سرعت یابد. دو طرف همچنین در خصوص معاهده گاز طبیعی گفت‌وگو کردند.

انتهای پیام

کد N608422