لاریجانی/2/:

رشد نقدینگی و تورم ناشی از تخلفات بود

رییس قوه مقننه گفت: آیت الله مدرس فقیه بسیار با فضل و جامع الشرایطی و جامع الاطرافی بود که به تاریخ اسلام و ایران آشنا بود لذا فراز و فرودهای شرایط ایران را بسیار خوب درک کرده بود که این بسیار به او کمک می‌کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی در برنامه زنده تلویزیونی به مناسبت روز مجلس افزود: شهید مدرس مقابل سردار سپه ایستادگی می‌کرد و اجازه نمی‌داد به حقوق مردم تعدی کند؛ به همین دلیل در نهایت به شهادت رسید. علاوه بر این فهم دقیقی از مسائل و مشکلات کشور داشت و علاوه بر مبارزه با استبداد و با مطالعه صحبت‌ها و نوشته‌های ایشان می‌فهمیم که او بسیار بر توسعه ایران حساس بود و از ابتدای ورود به مجلس نگرانی اصلی‌اش توسعه و اقتصاد ایران و ایجاد رونق بود.

لاریجانی همچنین بیان کرد: آیت الله مدرس در آن زمان به فکر این بود که ایران دارای راه آهن شود و می‌خواست راه‌آهن توسط خود ایرانی‌ها ساخته شود. بنابراین می‌فهمیم که ایشان فکر بسیار مترقی در مسائل و حوزه‌های مختلف داشتند و از کارآفرینان و تولیدکنندگان صیانت می‌کردند.

رییس مجلس با بیان اینکه شهید مدرس شخصیتی بسیار استثنایی بود تصریح کرد: امام (ره) ایشان را نماد مجلس و نمایندگی می‌دانستند که انصافا تعبیر بسیار جالبی است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مجلسی ایده‌آل است که نمایندگان آن مدرس گونه باشند گفت: نمایندگان هم باید فضل کافی برای اداره امور داشته باشند و هم به شرایط ایران آشنا باشند و شجاعت لازم را نیز برای طرح موضوعات داشته باشند که نمایندگان از هر حوزه انتخابیه‌ای که انتخاب شده باشند در قبال کل ملت مسئول هستند.

وی با بیان اینکه نمایندگان می‌توانند در همه امور اظهارنظر کنند و پیگیر باشند تصریح کرد: مدرس در هر زمان معنای خاص خود را دارد و باید نسبت به شرایط ویژگی‌های مدرس گونه داشت.

نماینده مردم قم در مجلس درخصوص جایگاه مجلس و قوه مقننه در نظام گفت: در زمان شهید مدرس نیز بحث تفکیک قوا در مجلس مطرح بود که آیت‌الله مدرس از این تفکیک قوا حمایت کرده و آن را ایده اصلی مشروطیت می داند و البته تاکید می‌کند که مجلس از همه قوای دیگر مهم تر است چرا که نمایندگان مردم هستند و کشور این‌گونه کنترل می‌شود.

لاریجانی همچنین بیان کرد:‌ در قانون اساسی ما نیز همین گونه است و هیچ نهادی بر مجلس نظارت نمی‌کند و هیچ‌کس در کشور ما نمی‌تواند مجلس را منحل کند و قوه‌ای است که باید بر قوای دیگر نظارت کرده و چارچوب‌ها را برای سایر قوا و دستگاه‌ها مشخص کند.

وی با بیان اینکه پایه اساسی دموکراسی در قانون اساسی ما در مجلس تبلور پیدا می کند اظهار کرد: البته این به معنای این نیست که سایر نهادها دموکرات نیستند بلکه این جا جایی است که هر فرد از هر حوزه انتخابیه نماینده‌ای دارد که این نماینده باید از حقوق همه ملت دفاع کند.

رییس قوه مقننه همچنین با اشاره به برخی مشکلات در این رابطه در ابتدای انقلاب گفت: مجلس تکیه‌گاه ملت و سایر قوا است و به نظر من علاوه بر اینکه تفکیک قوا امری لازم و ضروری برای ساختارهای کشور ماست، مجلس این اهمیت را دارد که برای سایر قوا ریل گذاری و نظارت می‌کند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: برخی نزاع‌ها که میان مجلس و سایر قوا پیش می‌آید که خیلی هم عجیب نیست به دلیل همین نظارت‌هاست چرا که نظارت‌ها گاهی گزنده اما در عین حال مفید است.

نماینده مردم قم همچنین درخصوص وظایف نمایندگان مجلس گفت: نمایندگان وظایف مهمی همچون قانون‌گذاری که وظیفه ذاتی نماینده است برعهده دارد، همچنین نظارت، پیگیری مسائل، تعیین بودجه دستگاه‌ها و نهادهای کشور و وظایفی از چنین دست را بر عهده دارد.

وی افزود: به طور مثال مجلس در دولت قبل قانون هدفمندی یارانه‌ها را تصویب کرد که در آنجا قید شد که اگر به تولید توجه نشود تولید مشکل پیدا می‌کند که دولت نیز به این موضوع توجه نکرد و بودجه تولید را به موقع ارائه نداد که بسیاری از مشکلات کشور از همین درست اجرا نکردن قوانین است.

لاریجانی یادآور شد: درخصوص برخی برداشت‌ها هم که در بانک مرکزی صورت گرفت که خلاف قانون بود نیز مجلس نظارت داشت که رشد نقدینگی و تورم نیز به دلیل همین تخلفات بوده است که گزارش آن در مجلس تهیه، خوانده و رای گرفته شد و درنهایت به قوه قضاییه ارسال شد.

رییس قوه مقننه با اشاره به وظیفه نظارتی نمایندگان اظهار کرد : نظارت نمایندگان سه نوع است، یکی اینکه از وزیر سوال می‌کنند یا تذکر می‌دهند، دیگری تحقیق و تفحص است و مورد سوم استیضاح وزیر است که طبق آیین نامه اگر وزیر غفلتی صورت داده یا وظایف خود را درست انجام نداده است نمایندگان او را استیضاح می‌کنند.

وی همچنین به پیگیری نمایندگان به مسائل حوزه انتخابیه خود نیز اشاره کرد و افزود: من فکر می‌کنم ساختار کشور باید کمی درست شود چون اصل وظیفه نمایندگان قانونگذاری و نظارت در کلان مسائل است اما به دلیل اینکه ساختار نقایصی دارد مقدار زیادی از وقت نمایندگان صرف مسائل منطقه‌ای می‌شود که در اکثر موارد به این دلیل است که بخش‌های دیگر کشور درست کار خود را انجام نمی‌دهند و مردم در نهایت متوسل نماینده خود می‌شوند و می‌خواهند که او مشکل‌شان را حل کند.

لاریجانی یادآور شد: در بسیاری از کشورهای دیگر این مشکل را با تشکیل شوراهای محلی حل کرده‌اند که البته در کشور ما شوراهای شهر اختیارات زیادی ندارند و فقط در مسائل جزیی فعالیت دارند و در قانون اساسی ما وزرا مسئول اجرایی امور هستند.

ادامه دارد...

کد N608247