در نشست گفتگوهای راهبردی ايران و عمان مطرح شد؛

امير عبدالهيان: بيگانگان تنها منافع خود را در منطقه دنبال می كنند

سیاسی

معاون عربي و آفريقاي وزارت خارجه گفت:در حالی که بيگانگان صرفاً منافع خود را دنبال مي كنند، اهل منطقه با اعتقاد به همكاری صادقانه مي توانند به تحقق پيشرفت، ثبات و امنيت منطقه اميدوار باشند.

به گزارش خبر گزاري مهر، سومین نشست کمیته گفتگوهای راهبردی و مشورت های سیاسی جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان به ریاست معاونین وزرای خارجه دو کشور در مسقط برگزار گردید.

طرفین در این نشست آخرین ابعاد مختلف روابط دوجانبه، همکاری های منطقه ای و بین المللی و آخرین تحولات منطقه را مورد گفتگو  قرار داده و ضرورت استمرار رایزنی ها و مشورت های بین دو کشور را مورد تأکید قرار دادند.

در این نشست امیرعبداللهیان معاون وزير امورخارجه کشورمان با اشاره به روابط ممتاز دو کشور، تاكيد کرد استمرار رایزنی و مشورت با عمان با توجه به دیدگاه های واقع بينانه، متوازن و منطقي این کشور، می تواند نقش تاثیرگذاری در ثبات و امنیت منطقه داشته باشد. 

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به تهدیدهای مشترک علیه کشورهای منطقه از جمله افراط گرايي و تروريسم تکفیری، بر افزایش رایزنی و همکاری های امنیتی و دفاعی تهران و مسقط و كشورهاي منطقه تاكيد نمود. 

وي با اشاره به اقدامات ناكارآمد ائتلاف آمريكایی عليه داعش، افزود: در حالی که بيگانگان صرفاً منافع خود را دنبال مي كنند، اهل منطقه با اعتقاد به همكاري صادقانه و واقعي منطقه اي مي توانند به  تحقق پيشرفت، ثبات و امنيت منطقه اميدوار باشند.

احمد الحارثی معاون سیاسی وزارت خارجه سلطنت عمان نیز ضمن اشاره به جایگاه ویژه و نقش سازنده جمهوري اسلامي ايران در منطقه اظهار داشت: تشکیل منظم کمیته های مشترک بین دو کشور و بويژه كميته مشترك راهبردي، نشان از اهتمام و اراده مقامات عالیه دو کشور برای توسعه و تحكيم همکاری های همه جانبه روابط دارد. 

معاون سیاسی وزارت خارجه عمان با اشاره به روند رو به افزایش ناامني ناشی از اقدامات تروريستي از جمله داعش در منطقه، برضرورت افزایش همکاری ها و رایزنی ها بین تمامي کشور های منطقه و از جمله ايران و عمان تاکید نمود