نامزد مشترک احزاب مخالف سریلانکا به جنگ راجاپاکسه می‌رود

همزمان با اوج گرفتن کارزار انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا، احزاب اپوزیسیون امروز (دوشنبه) متعهد شدند تا از نامزد مشترک خود در برابر رئیس‌جمهوری کنونی حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، «ماهیندا راجاپاکسه» رئیس‌جمهوری کنونی سریلانکا ماه گذشته میلادی خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری شد و در تلاش است تا برای بار سوم قدرت را به دست بگیرد.

این تصمیم باعث ایجاد دودستگی در حزب راجاپاکسه شد و پس از آن حزب ناسیونالیست «جاتیکا هلا اورومایا» شریک ائتلافی‌اش، حزب رئیس‌جمهور را ترک کرد و با حزب اپوزیسیون «متحد ملی» و «چاندریکا باندارانایکه کوماراتونگا»، رئیس‌جمهوری سابق سریلانکا ائتلاف تشکیل داد.

کمتر از 48 ساعت پس از آن اپوزیسیون نامزد حزب خود را معرفی کرد که «میترپالا سیریسنا»، دبیرکل حزب راجاپاکسه موسوم به حزب «آزادی سریلانکا» و وزیر بهداشت این کشور بود. این ائتلاف حمایت اکثر احزاب مخالف را به دست آورد چرا که همه آن‌ها قصد دارند تا به ریاست جمهوری چندین ساله راجاپاکسه پایان دهند.

سازمان‌های جامعه مدنی، حزب متحد ملی و رئیس‌جمهوری سابق سریلانکا از اصلی‌ترین امضاکنندگان تفاهم‌نامه‌ای هستند که صبح امروز با سیریسنا به امضا رسید.

«سارات فونسکا»، فرمانده سابق ارتش سریلانکا که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2011 میلادی با راجاپاکسه رقابت کرد و شکست خورد هم رسما حمایت خود را از نامزدی سیریسنا اعلام کرد.

رسانه‌های محلی گزارش دادند، حزب ناسیونالیست «جاتیکا هلا اورومایا» که از حزب راجاپاکسه جدا شده نیز اواخر امروز توافقنامه‌ای را با این نامزد مشترک امضا می‌کند.

دکتر «راجیتا سناراتنه»، وزیر سابق شیلات سریلانکا نیز گفت: انتظار داریم که نهایتا حدود 36 حزب حمایت خود را از این نامزد مشترک اعلام کنند.

وزیر سابق مدیریت اصلاحات عمومی سریلانکا هم تاکید کرد: من از تمامی سمت‌های خود در دولت استعفا داده‌ایم و امیدواریم به این جنبش برای دموکراسی بپیوندم. این کشور باید از فساد خانوادگی و پارتی بازی رها شود.

انتهای پیام

کد N607997