فتح و حماس: دولت توافق ملی فعلا باقی می‌ماند

حماس

جنبش فتح اظهارات مقامات حماس را درباره اینکه دوره فعالیت دولت توافق ملی فلسطین سه‌شنبه پایان می‌یابد، رد کرد و افزود: توافقنامه آشتی ملی هیچ اشاره‌ای به زمان پایان فعالیت دولت مذکور نداشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فسطینی معا، فیصل ابوشهلا، یکی از رهبران جنبش فتح در خصوص توافقنامه تشکیل دولت توافقی فلسطین گفت: متن این توافقنامه مربوط به تشکیل دولت توافقی برای فراهم سازی مقدمات انتخابات پارلمانی، ریاست تشکیلات خودگردان و شواری ملی بود و هیچ اشاره‌ای به زمان پایان فعالیت دولت توافق ملی نداشت.

وی افزود: صحبت حماس درباره پایان دوره فعالیت دولت هیچ ارتباطی با توافقنامه ندارد. مدت زمانی که حماس از آن صحبت می‌کند مدت داده شده به دولت برای فراهم سازی مقدمات انتخابات است و دولت ابزار آشتی و انتخابات است. یکی از ماموریت‌های دولت برگزاری انتخابات در مدتی است که کمتر از شش ماه نباشد اما اگر حماس از توافق آشتی ملی و پایان دادن به دودستگی‌ها کناره گیری کرده این مساله دیگری است.

وی تاکید کرد: ما برای انجام مذاکرات در خصوص تکمیل بقیه پرونده‌های آشتی ملی منتظر واکنش حماس نسبت به تحقیقات دستگاه‌های امنیتی در نوار غزه در خصوص انفجارهای اخیر در منازل رهبران فتح هستیم.

از سوی دیگر، محمود الزهار، عضو دفتر سیاسی جنبش حماس تاکید کرد: پایان دوره شش ماهه دولت توافقی به معنای پایان فوری کار این دولت نیست بلکه این دولت تا زمان یافتن جایگزینی برای آن باقی می‌ماند.

وی افزود: تنها زمانی کار دولت به پایان می‌رسد که دولت دیگری جایگزین آن شود. دولت توافقی تاکنون در برآوردن نیازهای ساکنان غزه شکست خورده است و انتخابات نیز برگزار نشده است. ما در حال حاضر باید دنبال جایگزینی برای آن باشیم اما نباید در این مساله عجله کنیم و باید با توافق دیگر گروه‌ها جایگزین مناسبی را بیابیم.

پیش از این سامی ابو زهری، سخنگوی جنبش حماس در سخنانی گفته بود که مدت قانونی فعالیت دولت توافقی به پایان رسیده و باید مذاکرات برای تعیین آینده این دولت تکمیل شود.

وی گفت: هرگونه اصلاحات وزارتی در دولت یا ابقا و ادامه آن باید از طریق توافق ملی و مذاکرات صورت بگیرد.

ابو زهری همچنین تلاش این جنبش برای کنترل بر نوار غزه را تکذیب کرد و گفت: در حال حاضر دولتی وجود دارد که مسئول کرانه باختری و نوار غزه است و ما تنها برای حفظ وحدت ملی تلاش می‌کنیم.

ابو زهری در خصوص بازگشایی یک طرفه گذرگاه رفح تاکید کرد: این اقدام، کافی نیست و ما از دولت مصر می‌خواهیم تا به مسئولیت‌های تاریخی و اخلاقی خود و بهبود اوضاع در خصوص گذرگاه رفح عمل کند.

وی همچنین در خصوص بازداشت‌های سیاسی در کرانه باختری خاطرنشان کرد: عملیات بازداشت همچنان ادامه دارد و تعداد بازداشت شدگان از آغاز نوامبر جاری به 80 تن رسیده است و تعدادی از بازداشت شدگان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

ابو زهری اقدامات دستگاه‌های امنیتی علیه اعضای حماس را محکوم کرد و از محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و رامی حمدالله، نخست وزیر دولت توافقی خواست تا به مسئولیت‌های خود برای توقف عملیات بازداشت و آزادی بازداشت شدگان عمل کنند.

ابو زهری همچنین اظهارات اخیر عباس مبنی بر وجود مذاکرات سیاسی محرمانه میان اسرائیل و حماس را صرف "ادعاهایی" دانست که هیچ صحتی ندارند. وی از عباس خواست تا از اهانت به جنبش حماس دست بردارد.

انتهای پیام

کد N607579