التغییر:‌ این گناه ایران نیست که اعراب وارد گردابی از جنگ‌های داخلی شده‌اند

سیاسی

سایت خبری التغییر یمن در مطلبی با عنوان "ایران مشکل اعراب نیست" نوشت: این که برخی‌ها تصور کنند و یا از روی لجبازی سعی کنند ایران را مقصر همه مشکلات، مصائب، خفت‌ها و شکست‌های عرب‌ها بدانند، درست نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این مطلب که به قلم عبده البحش نوشته شده، آمده است: این عیب است که انسان شکستش را بر گردن دیگران بیاندازد به ویژه این که مساله مربوط به سرنوشت امتی باشد که نزدیک به میلیون‌ها نفر جمعیت دارد و از توان اقتصادی متنوع و 10 برابری نسبت به ایران اسلامی برخوردار است.

البحش در ادامه آورده است: ما باید واقع‌گرا و منطقی باشیم و از تعصبات نژادی و مذهبی و دیگر اشکال تعصبات که مشکلی را از اعراب حل نمی‌کنند، دوری کنیم چرا که این مساله تنها آینده نسل‌های بعدی عرب را از بین خواهد برد و چه بسا که آن‌ها را به دوره قبل از عصر صنعت برخواهد گرداند همانطور که جمیز برکر قبل از حمله عراق به کویت در سال 1990 به عراق این تهدید را داشت.

او افزود: متاسفانه اعراب در درجه اول، خودشان دشمن خودشان هستند و شواهد تاریخی صحت این مساله را تایید می‌کند. باید نگاهی کوتاه و گذرا به تاریخ معاصر عرب داشته باشیم و به جای فرار از واقعیت ننگین عرب و ایجاد بهانه و توجیه علیه دیگران، و این که آن‌ها (ایرانی‌ها) را مسوول مصائب‌مان که خودمان با سوء اعمال‌مان ایجاد کردیم، قرار دهیم، ببینیم مشکل از کجاست. این مشکلات، خفت و عار بی‌نظیر در جهان که به ما رسیده، ارتباطی به ایران ندارد.

وی ادامه داد: عرب‌ها آن‌طور که وقایع تاریخ معاصرشان ثابت می‌کند، 22 دولت عربی هستند که برخی از آن‌ها چه به لحاظ مساحت و چه به لحاظ جمعیت، صلاحیت این که یک استان باشند، را ندارند. این دولت‌های عربی به جای همکاری و در کنار هم بودن برای ساختن امنیت و اقتصادشان – همانند کشورهای اروپایی و ایالت‌های آمریکا و یا حتی همانند موجوداتی چون فیل‌ها و گاوها که در تلویزیون شاهد آن هستیم - (جدای از یکدیگرند).

نویسنده در ادامه مطلب آورده است: یک بار مقاله‌ای از عبدالعزیز المقالح را در به سخره گرفتن حالت یاس و ذلت و خواری عرب‌ها را در نتیجه دشمنی‌ها و درگیری‌ها و اختلافات‌شان خواندم که نوشته بود این اختلافات تنها با یک معجزه آسمانی که فراتر از معجزات آمده در ادیان و کتب آسمانی است، پایان می‌یابد. که المقالح در ادامه بیان کرده بود که تنها چیزی که در زندگی‌اش دیده و خوانده بود این بود که گرگی، گرگ دیگری را خورده بود و یا شیر وحشی شیر دیگری را تکه تکه کرده بود و بعد المقالح از خود می‌پرسد راستی چرا اعراب تنها کسانی هستند که یکدیگر را می کشند و می‌درند؟ که البته برخی در پاسخ به این مساله نوشتند که دلیل این مساله ایران است.

البحش در این مطلب می‌افزاید: به نظر می‌رسد هدف از این نوشته‌ها و طرح‌ها و مطالبی که ایران را مسوول شکست عرب‌ها می‌دانند، به نوعی تقویت اندیشه درگیری عربی و ایرانی و آماده‌سازی افکار عمومی عربی برای پذیرش این مطلب است که ایران دشمن واقعی آن‌هاست و یا این که تنها دشمن آن‌ها در این جهان، ایران است و لا غیر. این طرح‌ها به نظر من همانند سمی است که با عسل پوشانده شده است چرا که بزرگ‌ترین جنایتی که امروز در جهان اتفاق می‌افتد همان جنگ اندیشه‌هاست که خطر آن در دور کردن ذهن‌ها از واقعیات و مشغول کردن آن‌ ها به توهمات است که موجب می‌شود مشکل هم‌چنان باقی بماند.

او در بخش پایانی این مطلب آورده است: خلاصه این که ایران در مصایبی که به اعراب رسیده، بی‌گناه است و این گناه ایران نیست که اعراب وارد گردابی از جنگ‌های داخلی شده‌اند بلکه دلیل آن چه که بر سر آن‌ها آمده تنها خودشان هستند. آن‌ها هستند که با هم اختلاف دارند و سعی می‌کنند تا در جوامع‌شان به انجام اقدامات خصمانه بپردازند. این آن‌ها هستند که درگیری‌های مذهبی و نژادی را در کشورهای‌شان به راه انداخته‌اند و زندگی‌شان را خراب کرده‌اند. به ملت‌های‌شان ظلم کرده و به آن‌ها اهانت کرده و آن‌ها را خوار کرده‌اند. از این رو خرافات خطر ایران و توهم درگیری با ایران، دیگر بس است چرا که ایران دولتی اسلامی و از همسایگان است و باید روابط برادرانه و مستحکم با توجیهات منطقی و عقلانی با آن داشته باشیم. بهتر است ایران و کشورهای عربی یک روح در یک بدن باشند.

انتهای پیام

کد N607419