اردوغان، سلطان مناقشه‌های عجیب

ایسنا نوشت:

رجب طیب اردوغان اخیرا با ایراد چند اظهارنظر عجیب، شگفتی‌ساز شده است. با وجود آنکه این اظهارنظرهای وی در خارج از ترکیه تعجب برانگیز بوده‌اند، اما مقبول برخی از ترک‌های محافظه‌کار در داخل این کشور واقع شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه تنها در ماه گذشته میلادی با دو اظهارنظر عجیب خود از جمله کشف قاره آمریکا توسط مسلمانان پیش از کریستف کلمب و برابر نبودن مردان با زنان جنجال به پا کرد.

اما این صحبت‌ها تنها جدیدترین مورد از سلسله صحبت‌های مناقشه‌آمیز وی که سابقه‌ای طولانی داشته و تیتر اول رسانه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد، هستند. او خیلی به ندرت از اظهاراتش عقب نشینی می‌کند و در دو مورد اخیر سرسختانه به نبرد رسانه‌ها رفته و رسانه‌های غربی را متهم کرده که اظهارات او را تحریف می‌کنند و تاکید دارد که او حرف درستی زده است.

اردوغان روز پنج شنبه در پاسخ به سوالی درباره مناقشه بر سر اظهاراتش نسبت به کشف قاره آمریکا گفت: تنها به خاطر اینکه من یک حقیقت را براساس پژوهش‌های علمی تکرار کردم هدف رسانه‌های غربی و خارجی‌هایی که در داخل کشور ما هستند و مشکل شخصیتی دارند، قرار گرفتم.

اگرچه این اظهارات اردوغان باعث شرمندگی برخی از مردم در داخل ترکیه و جنجال آفرینی در خارج از این کشور شد اما تحلیل‌گران می‌گویند اظهارات وی به هدف تاثیرگذاری بر حامیان محافظه کار اردوغان که به او در پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ماه اوت کمک کردند، مطرح می‌شود.

عادل گور، رییس گروه پژوهشی و نظرسنجی A&G گفت: اغلب رای دهندگان ترک با توجه به سطح تحصیلات‌شان از اینکه یک رهبر ترک با یک قدرت خارجی رویارو شود لذت می‌برند.

وی افزود: رای دهندگانی که از سطح تحصیلی بالاتر برخوردار هستند ممکن است بپرسند که این گونه اظهارات چه انعکاسی در خارج از کشور خواهند داشت اما رای دهندگان سطح متوسط چنین سوالی نمی‌پرسند و آن‌ها را می‌پذیرند.

با این حال تکرر و شدت این دست اظهارات عجیب اردوغان باعث نگرانی حتی در مناطقی که وی از حمایتی فراوان برخوردار است، شده است.

مهمت بارلاس، مفسر روزنامه حامی دولت "صباح" ترکیه گفت: اردوغان باید بیندیشد که کمتر صحبت کند زیرا حتی اگر هم حق با او باشد شیوه صحبت کردن او باعث جنجال‌های بی پایان می‌شود.

در اینجا به طور فهرست وار مشهورترین اظهارات جنجالی اردوغان را ذکر می‌کنیم:

"مسلمانان قاره آمریکا را کشف کردند"

15 نوامبر 2014: اردوغان اظهار داشت کاشفان مسلمان پیش از هرکس دیگری قدم به جهان جدید گذاشتند.

وی گفت: ارتباط میان آمریکای لاتین و جهان اسلام به قرن دوازدهم برمی‌گردد. مسلمانان در سال 1178 آمریکا را کشف کردند نه کریستف کلمب.

"زنان با مردان برابر نیستند"

24 نوامبر 2014: اردوغان با گفتن اینکه زنان با مردان برابر نیستند باعث حیرت شد. وی گفت: مذهب ما برای زنان جایگاهی را در اجتماع تعریف کرده است؛ مادری. برخی از مردم می‌توانند این حقیقت را درک کنند در حالی که عده‌ای نمی‌توانند. شما نمی‌توانید این حقیقت را برای فمینیست‌ها توضیح دهید زیرا آن‌ها مفهوم مادری را نمی‌پذیرند.

"همین الان سیگار کشیدن را متوقف کن"

سوم نوامبر 2014: اردوغان در جریان بازدید از منطقه‌ای در شهر استانبول شخصا به یکی از افرادی که در سر راهش با کشیدن سیگار در مکان عمومی قانون را نقض می‌کرد هشدار داد. اردوغان گفت: این فرد بی چشم و رو حتی پس از آنکه رییس جمهور به او می‌گوید سیگار نکش همچنان در این مکان نشسته و به سیگار کشیدن ادامه می‌دهد.

"تلفن همراه جدید آیفون مثل نسخه قبلی است"

28 سپتامبر 2014: اردوغان با تمسخر تلفن آیفون 6 گفت که این نسخه ازآیفون هیچ فرقی با نسخه قبلی ندارد.

اردوغان تاکید کرد: برند آیفون تقریبا هر سال نسخه‌ای جدید به بازار می‌فرستد اما در حقیقت آیفون 6 چندان فرقی با نسخه سال پیش ندارد.

"ما توئیتر را محو خواهیم کرد"

20 مارس 2014 : اردوغان که هرگز میانه خوبی با تکنولوژی‌های جدید نداشته هشدار داد که توئیتر را ریشه کن خواهد کرد! وی اظهار داشت: ما توئیتر را محو خواهیم کرد. من اهمیتی نمی‌دهم که جامعه بین‌المللی چه چیزی می‌گوید. آن‌ها قدرت جمهوری ترکیه را خواهند دید.

5252

کد N606734