ادعای داعش درباره ساخت "بمب کثیف" و تلاش برای "حمله اتمی" به لندن

گروه داعش مدعی شد که توانسته چند بمب کثیف (بمبی که حاوی مواد پرتوزا و رادیواکتیو است) بسازد و احتمالا از آنها برای حملات ویرانگرانه در لندن استفاده خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل ازپایگاه خبری ایلاف، اعضای گروه داعش از طریق پایگاه‌های اجتماعی مدعی شده‌اند که پس از سرقت 40 کیلوگرم اورانیوم از یکی از دانشگاه‌های عراق موفق به ساخت چند "بمب کثیف" شده‌اند و اعلام کرده‌اند که احتمالا از این بمب برای حملات ویرانگرا در لندن استفاده خواهند کرد.

این ادعای داعش پس از گذشت چهار ماه از انتشار گزارشاتی از سرقت اورانیوم از دانشگاه موصل صورت می‌گیرد.

بمب کثیف نوعی سلاح انفجاری است که در آن از یک انفجار غیرهسته‌ای برای پراکندن مواد پرتوزا و آلوده کردن محیط استفاده می‌شود. اگر چه در بمب کثیف از انفجار هسته‌ای استفاده نمی‌شود اما به دلیل آلوده کردن محیط به مواد رادیواکتیو، گاه جزو سلاح‌های هسته‌ای به شمار می‌رود.

یکی از تندروهای داعش که از طریق اینترنت غرب را تهدید می‌کند، همایون طارق، کارشناس مواد منفجره انگلیسی است که از انگلیس فرار کرده و در سال 2012 به خاورمیانه آمد.

طارق در پایگاه اجتماعی توییتر نوشت: باید بگویم که گروه داعش بمب اتمی در اختیار دارد و ما به برخی مواد پرتوزا در داخل دانشگاه موصل دست یافته‌ایم.

وی گفت: ما به زودی فاش می‌کنیم که با این بمب‌های اتمی چه کاری خواهیم کرد و این مساله را تشریح می‌کنیم که اگر این بمب‌ها در مکان عمومی منفجر شوند چه اتفاقی خواهد افتاد.

طارق در صفحه خود نوشت: این نوع بمب‌ها اگر در لندن استفاده شوند بسیار ویران کننده خواهند بود چرا که بیش از آنکه سلاح ویران کننده باشند ابزاری برای ایجاد خرابکاری در سطح وسیع هستند.

دیگر تندروهای داعش نیز در پایگاه اجتماعی توییتر این ادعا را مطرح کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N606693