ظریف در دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور عراق:

کشورهای خواهان بهبود عراق از حمایت گروه‌های تروریستی تکفیری دست بردارند

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه با اشاره به نقش تاثیرگذار سازمان ملل متحد در بحران عراق و سوریه، لزوم شناخت دقیق عوامل و فاکتورهای تاثیرگذار در روند بحران عراق و سوریه از سوی سازمان ملل متحد را مورد تاکید قرار داد.

نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور عراق که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در این دیدار با با راهبردی خواندن روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق در تمامی زمینه‌ها گفت: ثبات، امنیت، توسعه و پیشرفت عراق از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران است و در این فرآیند از هیچ کوششی دریغ نخواهیم ورزید.

وی با اشاره به نقش تاثیرگذار سازمان ملل متحد در بحران عراق و سوریه، لزوم شناخت دقیق عوامل و فاکتورهای تاثیرگذار در روند بحران عراق و سوریه از سوی سازمان ملل متحد را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان همکاری و رایزنی مستمر کشورهای منطقه برای حل مشکلات عراق و دفع خطر تروریسم در این کشور و منطقه را امری ضروری خواند و تاکید کرد: هر کشوری که قصد کمک به بهبود شرایط عراق را دارد باید با واقعیات آن کشور همراه باشد و از حمایت گروه‌های تروریستی تکفیری دست بردارد.

ظریف با اشاره به برگزاری همایش بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی‌گری در آینده نزدیک در تهران از حضور مقامات سیاسی و شخصیت‌های برجسته بین‌المللی و منطقه‌ای در این همایش مهم خبر داد.

نیکولای ملادنف نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور عراق نیز در این دیدار با اشاره به شرایط سخت و پیچیده عراق به ویژه بحران انسانی در دو سوی مرزهای عراق و سوریه، بر مشارکت و همکاری کشورهای منطقه و بازیگران بین‌المللی با هدف مبارزه با تروریسم تاکید ورزید و آمادگی سازمان ملل برای ایفای نقش موثرتر در این زمینه را اعلام کرد.

ملادنف از کمک‌ها و مساعدت‌های جمهوری اسلامی ایران به مردم و دولت عراق در دوران دشوار قدردانی کرد و از کشورهای منطقه و جامعه جهانی خواست تعامل سازنده و موثرتری با دولت و ملت عراق برای گذر از بحران کنونی در پیش گیرند.

کد N606224