گسترش اعترضات دموکراسی خواهان هنگ‌کنگ

صدها تن از معترضان هنگ‌کنگی اواخر امروز (یکشنبه) بار دیگر با تشدید اقدامات اعتراضی خود با پلیس درگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، صدها تن از معترضان دموکراسی‌خواه هنگ کنگ پس ازبیش از 2 ماه برپایی اردوی اعتراضی در خیابان‌های مرکز این منطقه، از امروز اعتراضات خود را گسترش دادند.

رهبران دانشجویان معترض در سخنرانی یکشنبه شب به جمعیت بزرگ معترضان در محل اصلی این اعتراضات در اطراف ساختمان‌های دولتی گفتند که کمپین اعتراضی خود را با محاصره ساختمان مقر دولت تشدید می‌کنند. جمعیت معترضان نیز تلاش کرد با عبور از یک پلکان باریک به دفتر رهبر هنگ کنگ که مورد حمایت پکن قرار دارد برسد.

معترضان به صفوف نیروهای پلیس حمله کرده و در مسیر اصلی هنگ کنگ رفت و آمد خودروها را متوقف کردند اما موانع ایجاد شده از سوی پلیس نگذاشت که این معترضان به مسیر منتهی به دفتر لئونگ چون یینگ، رییس اجرایی هنگ‌کنگ دسترسی پیدا کنند.

بنا به اعلام یکی از گروه‌های اعتراضی به نام فدراسیون دانشجویان هنگ کنگ که نقش مهمی در سازماندهی این اعتراضات داشته، پلیس هنگ کنگ امروز دست کم 5 معترض را دستگیر کرد.

در دور جدید اعتراضات بسیاری از معترضین ماسک‌های پزشکی به صورت داشته و به چشمان خود عینک‌های محافظ کارگران ساختمانی زده و کلاه‌های ایمنی به سر داشتند. برخی از معترضین با خود چتر حمل می‌کردند. چتر اکنون به نماد این جنبش اعتراضی تبدیل شده و بسیاری از معترضان فریاد می‌زدند "ما دموکراسی حقیقی می خواهیم."

چند روز پیش مقامات هنگ کنگ در عملیاتی تهاجمی قصد داشتند تا اردوی معترضان در خیابان‌های شلوغ منطقه مونگ کوک هنگ کنگ را که یکی از 3 منطقه اعتراضی اصلی این شهر است پاکسازی کنند.

معترضان خواهان آن هستند که دولت هنگ کنگ طرح رهبران چین برای استفاده از یک کمیته از نخبگان نزدیک به پکن برای نظارت بر کاندیداهای انتخابات ریاست اجرایی هنگ کنگ را لغو کنند.

انتهای پیام

کد N606212