در دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق

امیرعبداللهیان: آمریکا بیش از مبارزه با داعش در پی استقرار نظامی در عراق است

سیاسی

نیکلای ملادینوف، نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق که برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان درباره مسائل عراق به تهران سفر کرده است با حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این دیدار معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت نقش سازمان ملل متحد در کمک به امنیت و پیشرفت عراق، خواستار استمرار این تلاش‌ها شد و بر حمایت کشورمان از اقدامات سازنده سازمان ملل در عراق تاکید کرد.

او با اشاره به عملکرد ضعیف آمریکا در مبارزه با گروه‌های تروریستی و به‌ویژه داعش گفت: تردیدهای جدی در اقدام آمریکا در مقابله با گروه تروریستی داعش وجود دارد زیرا آمریکا بیش از آن که در مبارزه علیه داعش متمرکز شود، در پی بازگشت مجدد و استقرار نظامی در عراق است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با انتقاد از رویکرد متناقض آمریکا در عراق و سوریه افزود: به اعتقاد ما راه‌حل مبارزه با تروریسم، در مقابله با ریشه‌های حقیقی این پدیده و نیز تقویت دولت عراق و ارتش این کشور و ارج نهادن به نقش نیروهای مردمی عراق در مبارزه علیه تروریسم، نهفته است.

وی با تاکید بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از عراق یکپارچه و متحد، افزود: در سایه وحدت و انسجام ملی در عراق، نقش برجسته مرجعیت و فداکاری نیروهای مسلح، مردم و نیروهای مردمی این کشور، وضعیت سیاسی و امنیتی در عراق رو به بهبود بوده و انتظار می‌رود این کشور بتواند با تکیه بر توانمندی‌های ملی، بقایای نیروهای تروریستی را پاکسازی کند.

امیرعبداللهیان بر لزوم اتخاذ رویکرد یکسان در مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه برای ریشه کن کردن تروریسم در منطقه، تاکید کرد.

ملادینوف نیز با اشاره به نقش سازنده و مثبت جمهوری اسلامی ایران در قبال عراق و اقدام سریع کشورمان در پاسخ به تقاضای عراق جهت مساعدت به این کشور در مبارزه با تروریسم گفت: ما از این اقدام شگفت‌زده نشدیم، چرا که امنیت دو کشور وابسته به یکدیگر است.

نماینده دبیرکل سازمان ملل، راه حل بحران سیاسی عراق را منوط به مبنا قرار دادن قانون اساسی این کشور توسط تمامی طیف‌ها و گروه‌های سیاسی عراق دانست.

به گفته او نخست‌وزیر جدید نیز بر این اساس در تلاش برای مشارکت دادن طیف‌ها و طایفه‌های مختلف سیاسی و مذهبی، در فرایند سیاسی این کشور است.

وی با اشاره به مساعی سازمان ملل در کمک به بهبود شرایط سیاسی عراق و اقدامات این سازمان در کمک‌رسانی به آوارگان عراقی و ارائه مساعدت‌های انسان دوستانه به آنان، خواستار استمرار مشورت و رایزنی با کشورمان، در راستای اهداف و برنامه‌های سازمان ملل متحد شد.

انتهای پیام

کد N606160