شورش در ارتش ساحل عاج و نگرانی از وقوع کودتا علیه الحسن واتارا

اعتراضات بخشی از نظامیان ناراضی در ارتش ساحل عاج نمایانگر شکست دولت این کشور در اصلاح نیروهای مسلح است و تسلیم سریع مقامات دولت در مقابل شورشیان باعث به وجود آمدن نگرانی درباره احتمال وقوع کودتایی دیگر در این کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کشور فرانسوی زبان ساحل عاج بزرگترین اقتصاد غرب آفریقا بوده و از یک دهه بحران که با جنگ داخلی کوتاه مدت سال 2011 پایان یافت، به تازگی خارج شده است .

احیای سریع این کشور و پتانسیل فراوان آن موجب جلب توجه سرمایه گذاران در آفریقا شده است. طی ماه جاری میلادی هزاران سربازان از نیروی های مسلح این کشور از پادگان‌های خود خارج شده و در سراسر شهرهای کشور سنگر بنا کردند. این اقدام یادآور کودتاها و شورش‌هایی است که در ساحل عاج اتفاق افتاده است.

اگر چه الحسن واتارا، رئیس جمهوری ساحل عاج با نظارت بر روند احیای اقتصاد اعتبار فراوانی به دست آورده اما در اصلاحات در ارتش که متشکل از وفادان به دولت سابق و شورشیان سابق است، ناکام بوده است.

رینالدو دپانی، مدیر پروژه غرب آفریقا در گروه بحران بین‌الملل اظهار داشت: ارتش ساحل عاج همواره نقطه ضعف این کشور به حساب می‌آمده و این شگفت آور است که آنها هنوز درس‌های گذشته را فرانگرفته‌اند.

پس از آنکه واتارا در سال 2011 به قدرت رسید مقامات ساحل عاج تقاضاهای مکرر سربازانی که برای پیروزی دولت جنگیده بودند برای دریافت معوقه و مزایا تا 18 نوامبر امسال را نادیده گرفتند.

حامد با کایوکو وزیر کشور ساحل عاج دریک برنامه خبری شبانگاهی گفت :‌ پیام این سربازان معترض را شنیده است و رئیس جمهور این پیام را درک کرده است.

وی وعده داد : با معترضان مذاکره کرده و آنها مجازات نخواهند شد. یک روزپس از 18 نوامبر دولت ساحل عاج مجبور شد به پای میز مذاکره بیاید. در این مذاکرات یک گروه از شورشیان سابق ناراضی هیأت وزرای بلند پایه دولت را مجبور به سازش کردند. در حالی که دولت ساحل عاج هزینه حل و فصل این مناقشه را حدود 38 میلیون دلار براوردکرده و برخی دیپلمات ها این هزینه را معادل 75 میلیون دلار می دانند.

به گفته تحلیل گران و ناظران موضع ضعیف واتارا او را مجبور کرده تا این پول را به سربازان ناراضی پرداخت کند و این به معنای از بین رفتن دارایی‌های عمومی خواهد بود. به گفته آنها نگرانی بزرگتر این است که پس از سازش احتمالا بسیاری دیگر از شورشیان سابق که مطالبات خاص خود را دارند طلبکار خواهند شد.

طی دو دهه گذشته ارتش ساحل عاج تبدیل به یک اژدهای از کنترل خارج شده و رهبران متواری این ارتش در تلاش برای تضمین وفاداری در تلاشند.

پیشتر هندری کونانبدیه رئیس جمهور اسبق ساحل عاج که حامی قوم خود بود از پرداخت پول به سربازان اقوام دیگر سرباز زد و زمینه کودتای ارتش را در کریمس سال 1999 علیه دولت خود فراهم کرد.

گباگبو نیز که اهل مناطق جنوب غرب بود حامی ساکنان مناطق غربی در نیروهای امنیتی بود و اقدامات وی پس از انتخابات سال 2000 موجب شد که سربازان مناطق شمالی که در حاشیه قرار گرفته بودند دو سال بعد از آن دست به شورش بزنند. این شورش ها به مدت هشت سال باعث دو دسته شدن ساحل عاج شد و در این مدت شورشیان هزاران شبه نظامی جدید را به خود جذب کردند. پس از پیروزی شورشیان در سال 2011 این سربازان که آموزش چندانی ندیده بودند به ارتش پیوستند بااین حال آنها هنوز به فرماندهان شورشی قدرتمند خود که اکنون مناسب بلند پایه ارتش را در اختیار دارند پاسخگو هستند.

انتهای پیام

کد N606082