ولایتی در دیدار با ملادنف:

سازمان ملل کشورهای حامی داعش و تروریسم را شناسایی کند

سیاسی

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: سازمان ملل باید کشورهایی که از تروریسم و داعش دفاع می کنند را شناسایی کند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک کشورمان بعد ازظهر امروز با ملادنف نماینده سازمان ملل در امور عراق در دفتر مرکز تحقیقات استراتژیک در تهران دیدار کرد.

ولایتی گفت: تا آنجایی که به ایران ارتباط دارد از دولت مشروع، قانونی و مورد نظر مردم و ملت عراق دفاع می کنیم چرا که توسط ملت این کشور انتخاب شده اند. ضمن اینکه از نظر فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی اشتراک فراوانی داریم.

مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب در خصوص داعش اظهار داشت: امروز داعش و برخی دیگر از تروریست ها توسط برخی از کشورهای منطقه و غربی تشکیل شده که مدعی مبارزه با تروریسم هستند و برخی از کشورها آموزش و منابع مالی و نظامی آنان را فراهم کرده اند.

وی ادامه داد: معتقدیم سازمان ملل باید به طور دقیق در عراق فعال عمل کند.

ولایتی بیان کرد: به اعتقاد من سازمان ملل باید شناسایی کند که چه کشورهایی از تروریسم و داعش در منطقه دفاع می کنند و این مسئولیت سازمان ملل است؛ چرا که اگر آنها از خارج از مرزهای عراق حمایت نشوند توسط ملت و ارتش عراق شکست خواهند خورد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک تصریح کرد: ایران آمادگی دارد در سطح بین المللی برای مبارزه با داعش همکاری کند و معتقدم نباید در امور داخلی عراق دخالت کرد.

مشاور بین الملل مقام معظم رهبری گفت: باید با تروریسم در همه‌جا از افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه و لبنان مبارزه و آنان را محکوم کنیم و باید سازمان ملل فعالیت جدی‌تری را از خود نشان دهد.

ولایتی افزود: تعدادی از اتباع کشورهای غربی به صورت داوطلبانه در داعش حضور دارند. ما در کمک به مردم عراق تردید نمی کنیم و به سوریه و لبنان نیز کمک خواهیم کرد.

وی ادامه داد: اما با این وجود معتقدیم باید مشکلات به صورت مسالمت‌آمیز و نه با زور و شیوه‌های نظامی حل و فصل شود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک تصریح کرد: امروز شاهدیم برخی کشورهای غربی و منطقه به خود اجازه دخالت و تصمیم‌گیری در مورد کشورهای دیگر را از جمله سوریه و عراق می دهند و اعلام می‎کنند حکومت و دولت این کشورها باید تغییر کند و حتی به فعالیت‌های نظامی بر علیه حکومت های قانونی این کشورها کمک می کنند و تروریست‌ها را در جهت ناامنی این کشورها حمایت می‌کنند.

ولایتی اضافه کرد: این برخلاف تمام قوانین بین‌المللی است و سازمان ملل باید با جدیت از این‌گونه دخالت ها و فعالیت ها جلوگیری کند.

ملادنف نیز در دیدار با ولایتی گفت: به منظور درک بهتر از مواضع ایران نسبت به همسایه مهم خود یعنی عراق که معتقدم ارتباط بسیار نزدیکی میان دو کشور وجود دارد، مایلم نقطه نظرات شما را در این زمینه بدانم.