اوجالان: اگر ترکیه جدی باشد ظرف 4 الی 5 ماه صلح محقق می‌شود

تركيه

عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ.ک. ک در اظهاراتی گفت: در صورتی که دولت ترکیه برای مبارزان کرد تضمین های قانونی ارائه دهد توافق به منظور پایان دادن به سه دهه درگیری میان این مبارزان و دولت ترکیه درعرض چند ماه حاصل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ ک ک در جدیدترین اظهارات خود گفت: اگر ترکیه نشان دهد که برای صلح جدی است توافق صلح را می‌توان در عرض چهار یا پنج ماه حاصل کرد.

با این حال وی هشدار داد که کوتاهی در این خصوص باعث بیشتر شدن آشوب منطقه‌ای خواهد شد.

مقامات حزب HDP ترکیه که معمولا به دیدار اوجالان در زندانش در یک جزیره ترکیه می‌روند به نقل از وی گفتند: اگر همه طرف‌های مذاکرات صلح این فرآیند را درست با جدیت و قاطعانه اجرا کنند حداکثر چهار تا پنج ماه طول خواهد کشید تا یک راه حل دموکراتیک مهم حاصل شود.

محاصره شهرکردنشین کوبانی در مرز سوریه با ترکیه توسط شبه نظامیان داعش خطر آسیب به فرآیند صلح شکننده کردها با دولت ترکیه را در پی داشته است.

ماه اکتبر در جریان به خیابان آمدن هزاران تن از کردها برای اعتراض به کوتاهی ترکیه در قبال شهر کوبانی حدود 40 نفرکشته شدند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری فعلی ترکیه در سال 2012 آغاز کننده فرایند صلح با عبدالله اوجالان با هدف پایان دادن به مبارزات 30 ساله شبه نظامیان کردی بود که خواهان حقوق بیشتر برای کردها بودند این درگیریها تاکنون 40 هزار کشته داشته است.

انتهای پیام

کد N605902