کاشف ساختار دی ان ای جایزه نوبلش را می فروشد

آمريكا

پروفسور «جیمز واتسون» جایزه نوبلی را که به خاطر کشف ساختار دی ان ای در سال ۱۹۶۲ دریافت کرده بود، به حراج می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، جیمز واتسون از زمان مطرح کردن اظهاراتی نژادپرستانه درباره بهره هوشی سیاه‌پوستان در سال 2007 مورد بی‌مهری قرار گرفت و حال می‌گوید که مجبور شده است تا جایزه نوبل خود را به حراج بگذارد.

واتسون در اکتبر سال 2007 در مصاحبه با ساندی تایمز نسبت به آینده آفریقا ابراز نگرانی کرده و گفته بود: «آفریقا آینده تیره‌ای پیش رو خواهد داشت چرا که تمام سیاست‌های اجتماعی آنها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که گویا آنها همانند ما هستند! اما آزمایش‌ها نشان می‌دهد که اینگونه نیست.»

پس از آن وی در سخنانی جنجالی‌تر گفت که کارمندان سیاه‌پوست از هوش کمتری برخوردارند و هیچ دانشمند سیاه‌پوست و کارآمدی وجود ندارد که بتواند در آزمایشگاه وی کار کند!

حال پروفسور واتسون در گفت‌وگو با فایننشال تایمز با تاکید بر اینکه قصد دارد بخشی از درآمد حاصل از فروش جایزه نوبل را به مراکز علمی و خیریه اهدا کند، گفت: از آنجا که هویت من انکار می‌شود و از چند شرکت اخراج شده‌ام و هیچ منبع درآمدی ندارم، مجبورم جایزه نوبل را بفروشم. هیچکس نمی‌خواهد به وجود من اعتراف کند.

«کریستی» موسسه‌ای که مسئول حراج است، می‌گوید که این اولین مدال نوبل است که از طرف یک دریافت‌کننده نوبل که هنوز زنده است، حراج می‌شود و می‌تواند 5 / 2 تا 5 / 3 میلیون دلار به فروش رود.

جایزه نوبل پزشکی ۱۹۶۲ به جیمز واتسون، موریس ویلکینز و فرانسیس کریک اهدا شد که هر کدام یک مدال طلا دریافت کردند. این حراجی همچنین شامل یادداشت‌های متعلق به واتسون از جمله دست نوشته‌های وی برای نطق پذیرش جایزه است. کریستی تخمین می‌زند که این یادداشت‌ها 300 تا ۴۰۰ هزار دلار به فروش خواهد رفت.

کشف ساختار دی ان ای - مولکولی که حاوی دستور ساخت اجزای موجودات زنده است - توسط واتسون و کریک با استفاده از داده‌هایی تجربی که موریس ویلکینز و روزیلاند فرانکلین جمع‌آوری کرده بودند، انجام شد.

پرفسور واتسون گفت که بخشی از درآمد فروش به دانشگاه شیکاگو، کالج کلر در دانشگاه کمبریج، آزمایشگاه کولد اسپرینگ هاربر، صندوق لند لانگ آیلند و سایر موسسات خیریه اهدا خواهد شد.

فرانسیس کریک در سال ۲۰۰۴ درگذشت و مدال نوبل او سال گذشته به بهای 2 / 2 میلیون دلار فروخته شد.

انتهای پیام

کد N605302