ادعای روزنامه "الرأی" كویت؛

درخواست بازدید آمریكا از مراکز ساخت موشک ایران

سیاست خارجی

آمریکا و متحدان اروپایی آن از ایران خواسته‌اند همچنین اجازه بدهد که از کارخانجات تولیدکننده موشک‌های بالستیک دیدن کنند که ایران این درخواست را به طور کامل رد کرده است.

روزنامه "الرأی" کویت مدعی شد که آمریکا از جمهوری اسلامی ایران خواسته است که اجازه بدهد از کارخانه‌های نظامی این کشور بازدید کند.

به گزارش ایلنا، این روزنامه کویتی به نقل از این منابع که به هویت آنان اشاره نکرد، نوشت که «آمریکا و شرکای اروپایی آن، از جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند که اجازه بدهد -نه فقط هسته‌ای- بلکه از کارخانه‌های تسلیحات نظامی نیز بازدید کنند».

به گفته این منابع، آمریکا و متحدان اروپایی آن از ایران خواسته‌اند همچنین اجازه بدهد که از کارخانجات تولیدکننده موشک‌های بالستیک دیدن کنند که ایران این درخواست را به طور کامل رد کرده است.

الرأی افزود که به هنگام مذاکرات اخیر هسته‌ای در وین، اعلام شد که حزب‌الله لبنان به موشک‌های نسل سه «فاتح-110» که می‌تواند هر نقطه‌ای از اسرائیل را بزند و خطایی در حد 5 تا 10 متر دارد، تجهیز شده است؛ این خبر یعنی حزب الله در -هر جنگی احتمالی- علیه ارتش اسرائیل، به برتری نوعی دست پیدا کرده است.

بر اساس این گزارش، حزب‌الله در جنگ 33 روزه در سال 2006 فقط تعدادی از نسل اول این موشک را در اختیار داشت که قادر بود 350 کیلوگرم مواد منفجره در کلاهک خود حمل کند و خطایش از 50 تا 100 متر بود اما سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله با جنگ روانی خود توانست تهدید کند که آنسوی شهر حیفا را می‌زند بدون اینکه روشن شود چه تعداد از این موشک‌ها را در اختیار دارد و این در حالی بود که اسرائیل می‌دانست فاتح-110 در دست حزب‌الله هست و می‌دانست حتی اگر یکی از این موشک‌ها در منطقه «خوش دان» (تل‌آویو) اصابت می‌کرد، چه تاثیری برجای می‌گذاشت؛ امری که سبب شد اسرائیل «توازن وحشت» را که سید حسن برای بازدارندگی تحمیل کرده بود، بپذیرد.

به نوشته الرأی، فقط حزب الله نبود که این موشک پیشرفته ایرانی را در اختیار گرفته بود بلکه کارخانه‌‌ای بومی در سوریه نیز این موشک را به نام «ام-600» که دقتی در حد فاتح-110 داشت، تولید می‌کرد. سوریه این موشک را با قدرت تخریبی متفاوتی تولید کرد که طبیعتا به دلیل اختلاف مسافت و نیازها بود. هر چه مسافت (میان شلیک موشک و اسرائیل) کمتر می‌شد، کلاهک موشک به مواد انفجاری بیشتری مجهز می‌شد که این مقدار به بیش از 500 کیلوگرم هم رسید.

کد N605147