همزمان با تظاهرات جدایی‌طلبان جنوب مطرح شد؛

اعتراف پنتاگون به انجام عملیات در یمن/القاعده مسئولیت حمله به سفارت آمریکا را برعهده گرفت

سیاسی

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن از تمامی طرف‌ها در این کشور خواست تا به اجرای بندهای توافقنامه صلح و مشارکت‌ ملی سرعت ببخشند. جدایی طلبان جنوب یمن نیز اعلام کردند که امروز (یکشنبه) به مناسبت چهل و هفتمین سالروز استقلال یمن جنوبی از سلطه اشغالگران انگلیسی در شهرهای جنوب تظاهرات می‌کنند.

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن از تمامی طرف‌ها در این کشور خواست تا به اجرای بندهای توافقنامه صلح و مشارکت‌ ملی سرعت ببخشند. جدایی طلبان جنوب یمن نیز اعلام کردند که امروز (یکشنبه) به مناسبت چهل و هفتمین سالروز استقلال یمن جنوبی از سلطه اشغالگران انگلیسی در شهرهای جنوب تظاهرات می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، جمال بن عمر، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن در دیدار با برخی رهبران حزب "کنگره سراسری مردمی" و رهبران شیعیان حوثی بر لزوم سرعت بخشیدن به اجرای توافقنامه صلح و مشارکت ملی و حل مسائل امنیتی از سوی تمامی طرف‌های یمنی تاکید کرد.

توافقنامه صلح و مشارکت ملی یمن بر توقف فوری خشونت‌ها در این کشور و تحویل تمامی پایگاه‌ها به ارتش مبتنی است.

همچنین عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن در سخنانی به مناسبت چهل و هفتمین سالروز استقلال یمن جنوبی از سلطه اشغالگران انگلیسی گفت: طرح شورای خلیج فارس درباره یمن و ابزارهای اجرایی آن و سند مذاکرات ملی و توافقنامه صلح و مشارکت ملی نقشه راهی برای مرحله انتقالی و پیامدهای آن است و طرح شورای همکاری خلیج فارس همواره مرجع اول روند انتقال مسالمت آمیز در کشور است.

وی افزود: مردم یمن در جنوب این کشور قادرند میان راهکار ملی عادلانه برای حل مساله جنوب تمایز قائل شوند و دولت جدید حل مساله جنوب و ظلم و ستمی که در حق مردم مناطق آن شده تلاش می‌کند.

منصور هادی از تمامی گروه‌های سیاسی خواست تا به خاطر حمایت از شهروندان یمنی تلاش کنند.

همچنین سعید الفقیه، سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که تظاهرات جدایی طلبان جنوب یمن که قرار است امروز (یکشنبه) در شهرهای "عدن" و "حضر موت" برگزار شود با حمایت نیروهای نظامی و امنیتی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: محمود الصبیحی، وزیر دفاع یمن در دیدار با رهبران جدایی طلبان جنوب این کشور موافقت کرد که تظاهرات جشن چهل و هفتمین سالروز استقلال یمن جنوبی و خارج شدن آن از اشغال انگلیس در فضایی آرام و با حمایت یگان‌های نظامی و امنیتی صورت بگیرد.

همچنین جدایی طلبان جنوب یمن اعلام کردند که با هدف جدایی کامل از قدرت مرکزی در صنعاء در مرحله آتی اقدامات مهمتری را اتخاذ و برای سقوط نهادهای دولت در استان‌های جنوبی و بستن ورودی‌های سابق مرزهای میان جنوب و شمال یمن به صورت مسالمت آمیز تلاش خواهند کرد.

جدایی طلبان جنوب یمن امروز (یکشنبه) به مناسبت استقلال یمن جنوبی و خارج شدن آن از زیر سلطه انگلیس تظاهرات می‌کنند.

همچنین گروه‌ القاعده در یمن در پیامی مسئولیت دو انفجار عصر پنجشنبه در نزدیکی سفارت آمریکا در صنعاء را برعهده گرفت و اعلام کرد که اعضای این گروه دو بمب دست ساز را در نزدیکی ورودی شمالی سفارت آمریکا کار گذاشته و اقدام به منفجر کردن آن کردند.

از سوی دیگر، مسئولی در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که آمریکا به نیروهای یمنی در آزادی برخی گروگان‌های این کشور و یک گروگان اتیوپیایی از چنگال القاعده کمک کرده است.

این مسئول که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: ارتش آمریکا پس از مشورت با عبدربه منصور هادی به همکاری با نیروهای امنیتی این کشور برای آزاد سازی گروگان‌ها پرداخت و آمریکا همچنان در عملیات‌ها علیه القاعده با دولت یمن همکاری می‌کند.

پیش از این نیز روزنامه نیویورک تایمز آمریکا اعلام کرده بود که نیروهای آمریکایی با کمک نیروهای یمن عملیاتی را در استان حضرموت برای آزاد سازی یک روزنامه‌نگار آمریکایی انجام دادند که توسط القاعده ربوده شده بود.

انتهای پیام

کد N605028