تاکید سولانا بر لزوم دستیابی ایران و 1+5 به توافق هسته‌ای

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

رئیس پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که غرب برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای با ایران فرصتی بی‌نظیر دارد.

رئیس پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که غرب برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای با ایران فرصتی بی‌نظیر دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)؛ خاویر سولانا، رئیس پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی که در پایگاه اینترنتی پراجکت سیندیکیت منتشر شده است تاکید کرد: یک توافق هسته‌ای برای ثبات منطقه‌ای و جهانی بسیار حائز اهمیت است.

خاویر سولانا در این باره نوشت: افراطی‌گری در حال افزایش است. تنش‌ها با روسیه رو به گسترش است. حصول توافق نهایی میان ایران و گروه 3+3 هنوز قطعی نیست. در حالیکه مشکلات داخلی هر یک از طرف‌های مذاکره کننده پیچیدگی‌های مضاعفی را به این جریان می‌افزاید. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز پس از برگزاری انتخابات میان دوره‌ای اکنون با کنگره‌ای روبروست که تحت کنترل جمهوری خواهان قرار دارد و باید با آنها کنار بیاید. همچنین در اروپا رشد اقتصادی ضعیف است که موجب شده رهبران بیشتر به درون خود نگاه کنند. بنابراین به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که جهان در حال فرو رفتن در گرداب بی‌ثباتی است.

وی ادامه داد: دستیابی به یک توافق با ایران در خصوص برنامه‌ی هسته‌ای‌اش هنوز یک گزینه ناتمام در تجارت جهانی است. مذاکرات وین به نتیجه‌ای منجر نشد که بسیار برای ثبات منطقه‌ای و جهانی حائز اهمیت است.

اما فضا کاملا مثبت است؛ ایران به تعهداتش طبق توافق اولیه ژنو که در نوامبر سال گذشته حاصل شد عمل کرده و گروه 3+3 برای لغو تحریم‌ها از خود تمایل نشان داده است. بنابراین مذاکرات هسته‌ای تا ژوئن سال 2015 تمدید شده است.

مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین نوشت: غرب یک فرصت بی‌نظیر دارد. دست پیدا کردن به یک توافق برای جلوگیری از بروز یک مناقشه جدید در خاورمیانه ضروری است. مذاکرات و دیپلماسی تنها راه برای رفع اختلاف بر سر برنامه هسته‌ای ایران در دراز مدت و عادی سازی نقش حساس ایران در امنیت منطقه است.

وی در ادامه این یادداشت به دیگر مسائل جهانی و منطقه‌ای شامل تونس، برگزاری اجلاس همکاری اقتصای آسیا – اقیانوسیه در پکن، تشکیل کمیسیون اروپایی جدید در ماه نوامبر و غیره پرداخت.

انتهای پیام

کد N604711