بان کی مون: سال تلخی را گذراندیم/خاتمه درگیری درفلسطین تنها با مذاکره وراه حل عادلانه امکان پذیراست

دبیر کل سازمان ملل در پیامی به مناسبت روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین گفت: خاتمه درگیری تنها با مذاکره و راه حل عادلانه بر اساس قطع‌نامه‌های مربوطه سازمان ملل متحد امکان‌پذیر است.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، متن کامل پیام بان کی مون که در تاریخ ۲۹ نوامبر ۲۰۱۴ برابر با ۸ آذر ماه جاری انتشار یافت، به شرح زیر است:

ما سال تلخ، حزن‌آور و غم انگیز دیگری برای مردم فلسطین، اسرائیلی ها و همه افرادی که خواهان صلح هستند را پشت سر گذاشتیم. طی دوره ۵۰ روز وحشتناک درتابستان، جهان شاهد جنگی ظالمانه در غزه، سومین مورد از چنین درگیری‌ها در شش سال گذشته، بود.

اینجانب دو بار در ماه‌های اخیر به منطقه سفر کردم. نخست برای کمک به خاتمه درگیری و دوم برای مشاهده پیامد آن و حمایت از تلاش‌های بازسازی کلان غزه.

بار دیگر آنچه در غزه گفتم تکرار می‌نمایم: اینجانب حملات موشکی حماس را که به گونه‌ای نامشخص شهروندان اسرائیلی را هدف قرار می‌داد، محکوم می‌کنم. این حملات هیچ چیز جز رنج برای همه طرف‌ها نداشته است.

آنچه در اسرائیل گفتم تکرار می‌کنم: میزان تخریب به وسیله ارتش اسرائیل پرسش‌های مهم درباره احترام به اصول تمایز و تناسب را باقی گذاشته و موجب ایجاد فراخوان برای پاسخ‌گویی شده است. کارهای زیادی برای حمایت از شهروندان در سایه حقوق بشر بین‌المللی و قوانین انسان‌دوستانه باید انجام شود.

ثبات طولانی‌مدت بستگی به حل عوامل مهم درگیری دارد. این به معنای برداشتن حصر غزه، پایان نیم‌قرن اشغال سرزمین فلسطین و حل ملاحظات امنیتی مشروع اسرائیل است.

در این روز همبستگی، قلب‌هایمان برای بسیاری از آوارگان فلسطینی در غزه و فراترمی‌تپد. آژانس امداد و کار ملل متحد (آنروآ) خط حیات برای میلیون‌ها فلسطینی در غزه و کرانه باختری، همچنین در اردن، لبنان و سوریه است. اینجانب تمامی کمک‌دهندگان را ترغیب می‌نمایم به حمایت جدی از این آژانس برای بازسازی غزه ادامه دهند.

اینجانب عمیقا از وضعیت در بیت‌المقدس و کرانه باختری نگران هستم. افراط‌گرایان در هر دو سو دستور کار را دیکته می‌کنند. از تمامی طرف‌ها می‌خواهم در برابر آن نیروها ایستاده، خویشتن‌داری پیشه کنند و به وضعیت موجود حاکم برمکان‌های مقدس احترام گذارند. اینجانب همواره فعالیت‌های شهرک‌سازی اسرائیلی‌ها را در کرانه باختری، شامل بیت‌المقدس غربی تحت اشغال را تقبیح می‌کنم.

خاتمه درگیری تنها با مذاکره و راه حل عادلانه بر اساس قطع نامه‌های مربوطه سازمان ملل متحد امکان‌پذیر است.

اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها سرنوشتی مشترک در سرزمینی مشترک دارند که یکی دیگری را محو نخواهد کرد. در عین حال اینجانب عمیقا نگران این هستم که با گذشت هر روز مردم منطقه حس ارتباط -حس همدلی- حس درک متقابل بشریت و آینده مشترک را ازدست می‌دهند.

در این روز بین المللی همبستگی اینجانب از تمامی طرف‌ها می‌خواهم از لبه پرتگاه گامی به عقب روند. چرخه بی منطق تخریب باید متوقف و چرخه پسندیده صلح باید آغاز گردد.

 

45503

کد N603930