برگزاری نخستین دوره مسابقات حقوق بین المللی بشردوستانه در ایران

سیاسی

نخستین دوره مسابقات منطقه‌ای موت كورت در رابطه با حقوق بین المللی بشردوستانه در تهران برگزار و در پایان آن نماینده کشور هند برنده شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل ازدفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران، مسابقات موت كورت در رابطه با حقوق بین‌المللی بشردوستانه برای اولین بار در روزهای 26 و 27 نوامبر (5 و 6 آذر) در تهران برگزار شد. در این دور از مسابقات، دانشگاه ملی حقوق لاکنو از هند برنده شد. چهار تیم اول در سال آتی به نمایندگی از كشور متبوع خود در مسابقات موت کورت آسیا و اقیانوسیه در مورد حقوق بین‌المللی بشردوستانه كه در هنگ‌كنگ برگزار خواهد شد شركت می‌كنند.

در این دوره از مسابقات 12 دانشگاه از کشورهای بنگلادش، هند، ایران، نپال، پاكستان و سریلانكا شركت داشتند كه به همت كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ،‌ جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، كمیته‌ ملی حقوق بشردوستانه، انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد و موسسه‌ مطالعات حقوقی شهر دانش برگزار شد. بیش از 50 دانشجو مربیان آنان و 25 قاضی در این مسابقات مشاركت داشتند.

در همین رابطه "اولیویه مارتین" رئیس نمایندگی كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در ایران گفت: در این موت كورت، به دانشجویان حقوق فرصت داده می‌شود تا با تمرین كردن یاد بگیرند كه چگونه مباحث را آماده كرده و در مقابل قاضی حاضر شوند. این مسابقات همچنین به دانشجویان كمک می‌كند تا دانش خود را از حقوق بین‌المللی بشردوستانه آزموده و مهارت‌های گفتاری خود برای وكالت را تقویت كنند.

كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در همكاری با جمعیت هلال احمر ایران و كمیته‌ ملی حقوق بشردوستانه سعی دارد تا دانش حقوق بین‌المللی بشردوستانه را در ایران گسترش دهد. مسابقات موت كورت یكی از راه‌های دست‌یابی به چنین هدفی ا‌ست.