استاد صادق در بیان شاگرد/14

میرلوحی: آیت‌الله مهدوی‌ کنی نگران تکرار مشروطه بود

سیاسی

داماد آیت الله مهدوی کنی، با بیان اینکه آیت‌الله مهدوی‌کنی نگران تکرار مشروطه بود، گفت: ایشان انقلاب را به دوران مشروطه تشبیه می کرد و نگران بود دشمنان از داخل به نظام نفوذ کنند.

حجت الاسلام سید مصطفی میرلوحی از دانش آموختگان دانشگاه امام صادق(ع)در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به ویژگی های آیت الله مهدوی کنی یکی از دغدغه‌های ایشان را عدم تکرار مشروطه دانست و گفت: ایشان انقلاب را به مشروطه تشبیه می کرد و اعتقاد داشت همانگونه که در انقلاب اسلامی مردم به تبعیت از امام خمینی(ره) با خون فرزندانشان به میدان آمدند، در مشروطه نیز با فتوای مرجع بزرگ نجف اشرف و همچنین علمای تهران مردم به صحنه آمدند، اما به دلیل آنکه دقت های لازم صورت نگرفت، عین‌الدوله‌های انگلیسی در قالب دموکراسی روی کار آمدند. بنابراین نگران بود دشمنان از داخل به نظام نفوذ کنند و مشروطه تکرار شود.

داماد آیت الله مهدوی کنی، افزود:ایشان همواره نسبت به انحراف نظام و انقلاب از اسلام و سیره اهل بیت(ع) حساس بود و نسبت به حمایت از ولی فقیه تاکید داشت.

میرلوحی همچنین با اشاره به نقش محوری آیت الله مهدوی کنی در میان گروه های سیاسی تصریح کرد: آیت الله مهدوی کنی همواره بر روی ائتلاف تاکید داشت تا وحدت؛ چراکه اعتقاد داشت اختلاف سلیقه وجود دارد، بنابراین وحدت حاصل نمی شود، اما طیف های مختلف سیاسی که معتقد به اصول باشند، می توانند با یکدیگر ائتلاف کنند و در مواقع ضروری و اصول نظام و همچنین در مقابل دشمنان موضع یکسان داشته باشند و یکدیگر را همپوشانی کنند.

این دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع) افزود: جریان اصولگرایی  امروز از طیف ها و احزاب مختلفی تشکیل می شود که هر کدام از این احزاب ممکن است نقطه نظرات متفاوتی داشته باشند، مثلا جامعه اسلامی مهندسین، مؤتلفه اسلامی، جبهه پایداری و جامعه روحانیت مبارز شاید اختلاف سلیقه هایی داشته باشند، اما در نهایت باید نسبت به موضوع های تاثیرگذار موضع یکسان بگیرند، بنابراین آیت الله مهدوی کنی بیشتر به ائتلاف اعتقاد داشت تا وحدت.

میرلوحی همچنین پیوند میان حوزه و دانشگاه را یکی از آرمان های متعالی آیت الله مهدوی کنی نام برد و گفت: ایشان همواره بر پیوند میان حوزه و دانشگاه تاکید می کرد همچنان که سعی کرد این موضوع در دانشگاه امام صادق(ع) رعایت شود و علاوه بر بهره گیری از روش دینی و شرعی از روش آکادمیک بشری و علمی نیز استفاده کرد و اعتقاد داشت با پیوند این دو علوم یعنی علوم اسلامی و علوم بشری می‌توان به پیشرفت رسید.

عضو هیئت مدیره جامعه الصادق، تصریح کرد: آیت الله مهدوی کنی همواره نسبت به آینده دانشگاه امام صادق(ع) نگران بود و می‌گفت بعد از من این دانشگاه باید به همین روش اداره شود و به همین دلیل نیز تا اواخر حیات خود تلاش کرد زیرساخت های مالی، علمی و اجتماعی این نهاد علمی را تقویت کند تا ظهور امام زمان(عج) سربازان خوبی برای انقلاب تربیت کند.