لاوروف:مخالف پیوستن اوکراین به ناتو هستیم/ تحریم‌ها علیه روسیه عامل بی‌ثباتی اقتصاد جهان

وزیر خارجه روسیه ضمن ابراز نارضایتی شدید مسکو نسبت به احتمال عضویت اوکراین در ناتو، تحریم‌های یک‌طرفه علیه روسیه را تنها موجب بروز بی‌ثباتی در اقتصاد جهان دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پس از دیدار با "توربیورن یاگلند"، دبیرکل شورای اروپا گفت: نظر ما درباره پیوستن اوکراین به ناتو شدیداً منفی است.

لاوروف در ادامه در این باره اظهار کرد: هر کسی اهداف پلید ناتو را از گسترش‌های آتی‌اش می‌فهمد. این ائتلاف تنها در جهت مرزبندی در اروپا فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: با این حال ناتو موضوع دیدار من با دبیر کل شورای اروپا نبود. ما در مورد این ائتلاف و یا حتی بحران اوکراین و یا تلاش ناتو برای بازخرید ناو میترال از فرانسه گفت‌وگو نکردیم.

وزیر خارجه روسیه متذکر شد: ما درباره دستور کار شورای اروپا شامل آنهایی که به بحران اوکراین مرتبط هستند، گفت‌وگو کردیم. شورای اروپا می‌تواند در نظارت بر اجرای قانون و مقررات در تمام منطقه اوکراین نقش داشته باشد.

لاوروف در ادامه اظهاراتش درباره موارد گفت‌وگو با یاگلند عنوان کرد: ما در این دیدار درباره اهمیت اجرای یک تحقیقات شفاف و بی‌طرفانه درباره نقض حقوق بشر در اوکراین از جمله درباره وقایع تراژیک میدان، اودسا، ماری پول و سایر شهرها و مناطق تاکید کردیم. ما معتقدیم که شورای اروپا برای ایفای نقش‌های مهمی به وجود آمده است.

وزیر خارجه روسیه درخصوص تلاش‌های آتی شورای اروپا مدعی شد: شورای اروپا یک گروه مشاوره‌ای برای تحقیق درباره وقایع میدان و تراژدی اودسا تشکیل داده است.

لاوروف در اظهارات دیگری در دیدار با شورای فرمان‌داران و قانون‌گذاران استانی درباره تحریم‌ها علیه روسیه و تاثیر آن بر اقتصاد جهان گفت، تحریم‌ها علیه روسیه، ثبات اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده و هیچ ارتباطی با هدف کاهش تنش‌ها در بحران اوکراین ندارد.

وی تاکید کرد: این تاثیرات نشان می‌دهند که اقدامات محدودکننده سیاست‌هایی دو لبه هستند که دو طرف از آن تاثیر می‌پذیرند.

وزیر خارجه روسیه با تاکید بر تاثیر این تحریم‌ها در اقتصاد جهانی گفت: اکنون در اروپا صداهای ضدتحریمی در میان تاثیرات منفی ناشی از محدودیت‌های اقتصادی در کشورهای اروپایی و همچنین محدودیت دایره بازارهایی که با روسیه در تعامل بوده‌اند، بلندتر و بیشتر نشده است.

این دیپلمات ارشد روسی مدعی شد، روسای بسیاری از کمپانی‌های بزرگ بر آمادگی خود برای ادامه همکاری با این کشور تاکید کرده‌اند.

آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های متعددی را علیه روسیه به دلیل مواضع این کشور در قبال اوکراین اعمال کردند و مسکو به این تحریم‌ها با ممنوعیت واردات غذا از کشورهای تحریم‌کننده واکنش نشان داد.

اوایل ماه جاری، مشاور رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممکن است در صورت تداوم فشار تحریم‌ها علیه روسیه بیش از یک تریلیون یورو از دست بدهند.

انتهای پیام

کد N603489