استاد صادق در بیان شاگرد/12

فاضل نظری: آیت الله مهدوی کنی مراقب بود حقیقت در پرده مصلحت نیفتد

سیاسی

مدیر مركز موسیقی حوزه هنری گفت: صداقت صریح و کامل ایشان با اطرافیان باعث شده بود حقیقت در پرده مصلحت نیفتد و واقعیت ها به خاموشی اقتضائات نلغزد.

فاضل نظری از دانش آموختگان دانشگاه امام صادق(ع)، در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شخصیت آیت الله مهدوی کنی گفت: شخصیت حضرت آیت الله برای این بنده از چند جهت جالب و جاذب بود.

وی اضافه کرد: اول اینکه به نظرم همیشه نوعی از عزت نفس داشته که مخصوص خودشان بود؛ سربلند، آراسته و بی اعتنا به عناوین کم اهمیتی مانند شغل و مقام و رتبه های ظاهری؛ همان چیزی که بعضی از هم روزگاران ما و ایشان حاضر بودند و هستند به خاطرش هزینه ها بپردازند؛ هزینه های مادی و معنوی.

رئیس پیشین حوزه هنری استان تهران افزود: به این معنا صداقت صریح و کامل ایشان با اطرافیان باعث شده بود حقیقت در پرده مصلحت نیفتد و واقعیت ها به خاموشی اقتضائات نلغزد، به خصوص در رابطه با دانشجوها  وفارغ التحصیلان دانشگاه، گاهی اظهارنظرهای صریح ایشان باعث شگفتی می شد.

فاضل نظری ادامه داد: همین رابطه صادقانه و مشفقانه ایشان با فرزندهای معنوی خود باعث ایجاد صمیمیت و محبتی قلبی شده بود.

این عضو شورای عالی شعر مركز موسیقی و سرود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ویژگی دیگر شخصیت آیت الله مهدوی کنی گفت: نکته دیگری که در شخصیت ایشان برای من بسیار جذاب بود، شوخ طبعی ایشان بود. این روحیه در کنار آن عزت نفس، مجمعی از خوبی و لطف ایجاد می کرد و باعث می شد بیش از آن که ما به عنوان دانشجوهای استاد به ایشان از پنجره قواعد دانشگاهی یا سیاسی و اجتماعی نگاه کنیم، حضرت آیت الله را از چشم انداز مهربانی ببینیم.

وی تاکید کرد: در واقع فکر می کنم نسبت حاج آقا با دانشجویان به خصوص دانشجوهای قدیمی تر نسبتی واقعا صمیمی بود.

شاعر مجموعه گریه های امپراطور افزود: ایشان مثل یک پدر برای فرزندان و یا مثل برادر بزرگتر بودند؛ دانشجوها را دوست داشتند و چون این دوست داشتن حقیقی و واقعی بود، شاگران ایشان هم قلبا به وی علاقه مند بودند.

نظری تاکید کرد: طی این سال ها شناخت شاگردان از شخصیت آن استاد اخلاق وسیع تر نشده است، عمیق تر شده است، چون حقیقتا ایشان همان بود که همه می دیدند و چیزی برای پنهان کردن نداشتند.

مدیر مركز موسیقی حوزه هنری ادامه داد: شکل تفکر، وضعیت خانواده و فرزندان، رفتار مالی و نگرش های سیاسی ایشان موضوعاتی نبود که به خاطر اقتضاء یا مصلحت آن ها را به شکل دیگری روایت کند.

فاضل نظری در خاتمه گفت: حضرت آیت الله به شکل واقعی خودشان بودند و هر کس با ایشان مواجه می شد فاصله وی از تظاهر و دین و دنیا فروشی را حس می کرد. انشاءالله خداوند مهربان و رحیم هم روح ایشان را شاد و شادتر کند.