خلیفه حفتر برای پاکسازی طرابلس لیبی از شبه‌نظامیان ضرب‌الاجل 3 ماهه تعیین کرد

ليبي

خلیفه حفتر مقطع زمانی از 15 دسامبر آتی را برای بیرون راندن شبه‌نظامیان تندرو از بنغازی و ضرب‌الاجل سه ماهه‌ای را برای بازپس‌گیری طرابلس از آنها تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه العربیه، خلیه حفتر، سرلشگر بازنشسته ارتش لیبی که رهبری عملیات «کرامت» را علیه شبه‌نظامیان تندرو بر عهده دارد، در سخنانی گفت: ما درخصوص مساله بیرون راندن تروریست‌ها از طرابلس در آغاز راه قرار داشته و به زمان و کمک‌های بیشتری نیاز داریم.

وی افزود: من به خودم سه ماه فرصت دادم اما احتمالا ما به زمان کمتری از این مدت نیاز داشته باشیم چراکه فائق آمدن بر اعضای فجر لیبی دشوار نیست.

حفتر تاکید کرد که بنغازی در اولویت ما قرار دارد. انصار الشریعه مهارت‌هایی را در درگیری‌ها به دست آورده‌اند و این مساله تلاش‌های بیشتری را برای مقابله با آنها می‌طلبد. این مساله علی‌رغم آن است که آنها برنامه‌ریزان نظامی عالی‌رتبه‌ای را در اختیار ندارند و ما 80 درصد از این شهر را تحت کنترل خود داریم.

خلیفه حفتر می‌خواهد که پارلمان و دولت عبدالله الثنی، نخست‌وزیر لیبی که در حال حاضر در طبرق که در شرق لیبی گزارش می‌شود، دست‌کم به بنغازی انتقال یابد.

وی در این خصوص گفت: من 15 دسامبر آتی را به عنوان زمانی برای بیرون راندن شبه‌نظامیان از بنغازی تعیین کردم.

399 کشته از اکتبر گذشته

در همین حال یک منبع پزشکی در مرکز پزشکی بنغازی اعلام کرد که از پانزدهم اکتبر گذشته تا 21 نوامبر جاری جسد 399 تن به این مرکز انتقال داده شد که این افراد در درگیری‌های مسلحانه و بمباران بی‌هدف کشته شده بودند.

نیروهای فجر لیبی در آستانه کنترل بر یک پایگاه هوایی

یک منبع نظامی در عملیات فجر لیبی اعلام کرد که نیروهای تندرو در آستانه کنترل بر پایگاه‌ها هوایی الوطیه قرار دارند.

خبرگزاری آناتولی به نقل از یک منبع که خواست نامش فاش نشود، گزارش داد که این درگیری‌ها از دو روز قبل آغاز شده است و در جریان آن نیروهای فجر لیبی پایگاه الوطیه در 170 کیلومتری غرب طرابلس را تحت کنترل خود درآوردند اما به دلیل حملات شدید نیروهای حامی خلیه حفتر مجبور به عقب‌نشینی شدند.

وی افزود: این درگیری‌ها از آن زمان متوقف نشده است و نیروهای فجر لیبی توانستند مجدداً پیشروی‌های جدیدی را رقم زده و مناطق مهمی را در اطراف این پایگاه تحت کنترل خود درآورند و ما معتقدیم که این درگیری‌ها بیش از دو روز آتی ادامه نخواهد داشت.

ترور در اجدابیا

در همین حال یک منبع دیگر در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی اعلام کرد افراد مسلح ناشناس در شهر اجدابیا به سمت عبدالمجید الکاسح، سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی لیبی آتش گشودند.

همزمان یک منبع نزدیک به خانواده خلیفه حفتر اعلام کرد: این سرهنگ بازنشسته داماد خلیفه حفتر بوده است و این خویشاوندی باعث ترور وی شده چراکه او یکی از برجسته‌ترین حامیان حفتر در شهر اجدابیا بوده است.

انتهای پیام

کد N603031