در تشریح سفر هیأت پارلمانی ایران به جمهوری چک و عمان مطرح شد

نشست مشترک ایران و عمان برای مقابله با تکفیری‌ها

سیاسی

عضو کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی کشور در تشریح سفر هیأت پارلمانی ایران به جمهوری چک و عمان، اظهار کرد: این سفرها که در روزهای 26 آبان ماه و 3 آذرماه انجام شد، در جهت تعمیق روابط و گسترش مراودات بین دو کشور در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موسی احمدی طی نشست خبری خود با خبرنگاران، تصریح کرد: در سفر به جمهوری چک هیأت پارلمانی ایران دیدارهای فشرده و مثبتی را با وزیر امور خارجه، نایب رئیس مجلس و رئیس مجلس سنای جمهوری چک داشت که در آنها توسعه همکاری‌های مختلف مورد تأکید قرارگرفت، همچنین مسائل منطقه‌ای و مسائل مربوط به گروه‌های تکفیری در این جلسات بررسی شدند.

وی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از افراد کشورهای اروپایی به عضویت گروه‌های تکفیری درآمده‌اند مسئولین کشور چک نگرانی‌هایی را در این مورد داشتند و سوالاتی را در مورد اوضاع منطقه و شرایط گروه‌های تکفیری در منطقه خاورمیانه از هیأت ایرانی مطرح و هیأت ایرانی نیز گزارشاتی را در این باره ارائه کرد.

نماینده کنگاور با اشاره به سفر قریب‌الوقع وزیر بازرگانی جمهوری چک به ایران، گفت: مسئولین جمهوری چک و هیأت‌های پارلمانی دو کشور در مجموع از جلسات انجام شده ابراز رضایت کردند و مقرر شد برای گسترش ارتباطات و توسعه روابط به زودی وزیر بازرگانی جمهوی چک در سفری به ایران شرایط تعمیق روابط اقتصادی را بررسی نمایند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تشریح دستاوردهای سفر هیأت پارلمانی به عمان، خاطرنشان کرد: جلسه در 3 آذرماه برگزار شد و طی آن دیدارهایی با وزیر امور خارجه، رئیس مجلس و نایب رئیس مجلس و کمیسیون‌های تخصصی کشور عمان انجام شد و تحولات مربوط به منطقه و مذاکرات گروه 1+5 با جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاسیت خارجی مجلس در پایان، تأکید کرد: با ابتکار جمهوری اسلامی ایران و با استقبال عمان مقرر شد جلسه مشترکی با حضور مسئولین دو کشور جهت برخورد با گروه‌های تکفیری و نحوه پیشبرد اهداف در برابر این گروه‌ها در منطقه تشکیل شود و در این موضوع جلسات اولیه در حال برگزاری است و ممکن است با تصمیم دو کشور کشورهای دیگری نیز در این اجلاس حاضر باشند.

انتهای پیام

کد N602984