۰
آیت‌الله جوادی‌آملی:

مسئولین بدانند که مردم به منزله گوش و چشم آنها هستند

  • ۴بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله جوادي آملي

آیت‌الله جوادی‌آملی به تشریح وظیفه مسئولین نسبت به مردم و مردم نسبت به یکدیگر پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در بخشی از درس اخلاق خود اظهار کرد: همه مردم یکسان نیستند، بلکه طبق فرمایش رسول گرامی اسلام مردم همانند معادن مختلفی هستند لذا تا مسئولین مردم را نشناسند نمی‌توانند خلافت و حکومت خوبی داشته باشند.

وی با تطبیق حدیث شریف «کلّکم راع و کلّکم مسؤول عن رعیّته» حضرت رسول (ص) با آیه 36 سوره مبارکه اسراء گفت:

خداوند در سوره مبارکه اسراء سفارش به مراقبت از گوش و چشم و قلب می‌کند چرا که آنها مورد پرسش قرار می‌گیرند، از طرفی پیامبر گرامی اسلام می‌فرمایند «کلّکم راع و کلّکم مسؤول عن رعیّته» این حدیث به این معناست که مردم به منزله چشم و گوش و قلب یکدیگر و مسئولین هستند.

وی ادامه داد: طبق فرموده پیامبر(ص) همانطور که از چشم و گوش خود محافظت می‌کنید و در مقابل آن مسئول هستید، همه مردم باید نسبت به یکدیگر به منزله چشم و گوش باشند. ما موظفیم خود را گوش و چشم و قلب یکدیگر بدانیم و از طرفی مسئولین باید بدانند که مردم به منزله گوش و چشم آنها نیز هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از اسراءنیوز، این مرجع تقلید با تاکید بر توجه ویژه به مشکلات جوانان و احساس مسئولیت کردن نسبت به آنها از طرف همه جامعه و مسئولین خاطرنشان کرد: در کلام پیامبر گرامی اسلام کسی از مردم بر دیگری برتری ندارد. این فکر جامعه را متمدن می‌کند ایشان می‌فرماید همانطور که از گوش و چشم خود محافظت و حفاظت می‌کنید از مردم و جوانان حفاظت و حمایت کنید و نگذارید جوانان بر اثر بیکاری به سمت اعتیاد، بیراهه و کجراهه بروند.

آیت‌الله جوادی‌آملی با تاکید بر احیاء امر به معروف و نهی از منکر، طریقه صحیح انجام این فریضه واجب را یادآور شد و تصریح کرد:

اگر کسی بر اثر بدحجابی یا مشکلی دیگر در جامعه حضور پیدا کرد لازم نیست به او گفته شود و یا با او برخوردی صورت گیرد بلکه هنگام حضور این فرد در جامعه بعد از انزجار قلبی داشتن از رفتار وی، نشان دادن چهره عبوس و ابروی در هم کشیده به نشانه اعتراض به وی او را نسبت به کارش آگاه می‌کند و این شخص وقتی توجه همه افراد را به این صورت به رفتار خود ببیند رفتار خود را اصلاح می‌کند.

وی تاکید کرد: جوان اگر بداند که جامعه آن را به اندازه چشم و گوش خود دوست دارد و نمی‌گذارد او هدر برود قطعا وقتش را صرف هر کاری نمی‌کند.

این مرجع تقلید توجه به سیره اهل بیت علیهم السلام را در انجام واجبات و دستورات دینی توصیه و اظهار کرد: ائمه (ع) با رقت قلب، مهربانانه، لطیفانه و با رعایت ادب و احسان جامعه را اصلاح می‌کردند، سیره ائمه در برخورد با مشکلات جامعه و حل مشکلات آن اینگونه بوده است، از این رو سخنان آنها ایجاد عاطفه می‌کند.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.