آمادگی عراقی‌ها برای عملیات امنیتی در رمادی / آزادسازی کوه‌های حمرین از دست داعش

عراق,داعش

نیروهای عراقی توانستند سلسله کوه‌های "حمرین" که در فاصله 55 کیلومتری شمال شرق شهر بعقوبه قرار دارد را آزاد کنند. در همین حال فرماندهی نظامی عملیات استان الانبار مقررات منع آمد و شدی را اعمال کرده است که این اقدام مقدمه‌ای برای حمله جهت تامین امنیت شهر رمادی است که از یک هفته قبل در آماج حملات پی در پی تروریست‌های داعش قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، یک منبع امنیتی در عملیات دجله اعلام کرد: نیروهای پلیس عراقی و نیروهای بدر به دریاچه حمرین در شمال شرق بعقوبه رسیده‌اند. این نیروها همچنین 17 بمب و پنج خودروی بمب‌گذاری شده را خنثی کردند.

وی افزود: تروریست‌ها در روستاهای کوچکی متمرکز شدند که حدود یک کیلومتر از دریاچه حمرین فاصله داشت.

در همین حال عبدالکریم خلف، سخنگوی سابق وزارت کشور و یک کارشناس امنیتی عنوان داشت: استراتژی نظامی جدیدی که در راستای مقابله با داعش دنبال می‌شود این است که مناطق درگیر تقسیم شده و در نتیجه راه‌های امدادرسانی به تروریست‌ها قطع شود و دشمن با راه‌ها و روش‌هایی که همچون روش‌های قدیمی نیست، غافلگیر شود و این اقدامات موفقیت‌آمیز بودن خود را در چند منطقه نشان می‌دهد.

وی افزود: موفقیت در بیجی و نابسامان شدن این گروه و توقف امدادرسانی‌ها به آن در مناطق دیگر تاثیر گسترده‌ای در عملیات کوه‌های حمرین داشته است.

وی تاکید کرد: دریاچه حمرین از مهمترین پایگاه‌های استراتژیک داعش به شمار می‌آید در نتیجه کنترل بر این دریاچه باعث می‌شود که داعش یک عرصه حیاتی مهم برای تحرکات خود را از دست بدهد.

در همین حال مسوولان عراقی در استان الانبار در غرب عراق مقررات منع آمد و شد را در این استان اعمال کردند که این اقدام مقدمه‌ای برای فیصله دادن درگیری‌ها با تروریست‌های داعش است.

یک منبع در شورای استانداری الانبار در گفت‌وگویی مطبوعاتی عنوان داشت: مسوولان محلی مقررات منع آمد و شد را در شهر رمادی و شهرستان هیت اعمال کردند که این اقدام مقدمه‌ای برای حل و فصل درگیری‌ها با تروریست‌هایی است که در مناطق الحوز، روستاهای سجاریه و منطقه المعلمین مستقر شدند.

وی افزود: نیروهای نظامی و تجهیزاتی از بغداد رسیده است تا نظارتی بر روند آزادسازی رمادی صورت بگیرد.

در همین حال فارس ابراهیم، عضو شورای عشایری که علیه داعش شوریده‌اند، گفت: در حال حاضر اوضاع در رمادی خوب است و با حملات اخیر داعش برخورد شده است. داعش در جریان این حملات تلاش کرد تا از تمام قوای خود استفاده کند چراکه سقوط رمادی معادلات استراتژیک را نه فقط در الانبار بلکه در تمام مناطق عملیاتی در عراق تغییر خواهد داد.

وی افزود: اگر دولت زودتر به عشایر در جنگ علیه داعش کمک کرده بود ما مجبور نمی‌شدیم اینقدر بها بپردازیم.

از سوی دیگر، فرمانده مرکزی آمریکا اعلام کرد که جنگنده‌های آمریکا و هم‌پیمانانش ظرف سه روز گذشته در 15 حمله هوایی تروریست‌های داعش را هدف قرار دادند.

منابع آگاه در موصل اعلام کردند، داعش از زمانی که موصل را در ژوئن گذشته تحت تصرف خود درآورد، به منفجر کردن و تخریب تمامی نهادهای مهم در این شهر ادامه می‌دهد. آخرین اقدام آنها نیز منفجر کردن دومین زندان مرکزی بادوش بود که این زندان پس از زندان ابوغریب یکی از بزرگترین زندان‌های بزرگ در عراق به شمار می‌آید.

منابع تصریح کردند: داعشی‌ها زندانیان در این زندان را به موصل و برخی از آنها را از آنجا به سوریه انتقال داده و سپس این زندان را کاملا منفجر کردند.

غیاث سورجی، عضو مرکز سازماندهی اتحادیه میهنی کردستان در نینوا در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: پس از اینکه داعشی‌ها موصل را تحت تصرف خود درآوردند زندان بادوش یکی از زندان‌های اصلی برای این گروه به شمار می‌آمد که تمامی کسانی را که در جریان عملیات خود ربوده بود، در این زندان حبس کرده بود و براساس اطلاعاتی که از موصل به دست ما رسیده است، این گروه تمام زندانیان این زندان را به مکانی ناشناس انتقال داده و سپس این زندان را به صورت کامل منفجر کرده است.

سورجی افزود: تعداد افرادی که تا قبل از انفجار در این زندان حبس شده بودند، به 100 مرد و 80 دختر ایزدی می‌رسید که داعش این افراد را به مکانی ناشناس انتقال داده است.

وی افزود: داعش زمانی که موصل را تحت تصرف خود درآورد، تمامی زندانیان شیعه، ایزدی و مسیحی را اعدام و تمامی زندانیان اهل تسنن را آزاد و کشته‌شدگان را در گورستان‌های دسته جمعی دفن کرد.

از سوی دیگر، صباح کرحوت، رئیس شورای استانداری الانبار روز جمعه اخبار مبنی بر اینکه آمریکا 200 میلیون دلار را برای تسلیح عشایر این استان اختصاص خواهد داد را تکذیب کرد.

وی افزود: واشنگتن 24 میلیون دلار را تنها برای ایجاد پایگاه نظامی و مجهز کردن عشایر به سلاح اختصاص داده است.

انتهای پیام

کد N602784