واکنش کره شمالی به وقایع فرگوسن آمریکا

ایرنا نوشت:

کره شمالی روز شنبه با صدور بیانیه ای اقدامات اخیر دولت آمریکا در سرکوب مردم شهر فرگوسن را نمونه آشکار نقض قوانین حقوق شهروندی در این کشور دانست و خواستار بررسی وضعیت حقوق بشر در این کشور شد.

این بیانیه با انتقاد از نوع رفتار پلیس و مسوولان محلی با مردم معترض،خواستار بازنگری سازمان های بین المللی از قوانین حاکم در این کشور شد.

اعتراضات ضدنژادپرستی آمریکا پس از آن، اوج گرفت که «دارین ویلسون» پلیس شلیک کننده به «مایکل براون» نوجوان با رای دادگاهی در آمریکا تبرئه شد؛ حکمی که رنگین پوستان آمریکا آن را مصداق بی عدالتی آشکار در کشورشان و تمایز بین اقلیت های غیر سفیدپوست می دانند.

تیراندازی به مایکل براون 18 ساله در 9 اوت 2014 ( 18 مرداد ماه 1393) در شهر فرگوسن ایالت میسوری آمریکا روی داد و براساس گزارش های منتشر شده او با شلیک شش گلوله جان خود را از دست داده است.

دولت کره شمالی همچین اظهار داشت: کشوری که تبعیض نژادی و نابرابری شدید در آن موج می زند و ناقض قوانین بین المللی و حقوق شهروندی است نمی تواند به دیگر کشورها درس دمکراسی بیاموزد.

در بخش دیگری از این بیانیه به تلاش آمریکا مبنی بر تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل بر علیه پیونگ یانگ اشاره شده و آمده است: آنچه که هم اکنون در شهرهای آمریکا در حال وقوع است چهره واقعی کشوری را نشان می دهد که تبعیض نژادی در آن به شدت حاکم است.

این بیانیه می افزاید:کشوری که قوانین حاکم بر آن دارای اشکالات زیادی است نمی تواند برای دیگر کشورها تعیین تکلیف کرده و دیگران را متهم به نقض قوانین بین المللی کند.

وزارت امور خارجه کره شمالی نیز دو روز پیش با صدور بیانیه ای سرکوب مردم شهرهای مختلف آمریکا از جمله فرگوسن از سوی پلیس را محکوم کرده بود.

اخیرا تعدادی از کشورهای غربی از جمله آمریکا از سازمان ملل خواسته اند تا مساله نقض حقوق بشر در کره شمالی را به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع دهد که این موضوع با واکنش شدید پیونگ یانگ و تهدید انجام آزمایش اتمی همراه بود.البته قرار است این قطعنامه در هفته های آتی در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شود.

5252

کد N602463