پوتین: به حمایت از دمشق ادامه می‌دهیم/ داعش با حمایت غرب به وجود آمد

سوريه,روسيه,داعش

رییس جمهوری روسیه تاکید کرد که کشورش به حمایت از مردم سوریه در مقابله با تروریسم، اتخاذ اقدامات لازم برای گذار از حوادث تاسف‌بار حال حاضر این کشور و تحقق اتحاد و صلح در سریع‌ترین زمان ممکن ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه، تاکید کرد: تماس‌های مسکو با نمایندگان دولت سوریه و گروه‌های مخالف در این کشور و همچنین رایزنی با شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله ترکیه، با هدف دستیابی به سازش و پایان بحران در سوریه صورت می‌گیرد.

پوتین اظهار داشت: وضعیت کشور سوریه به شدت نگران‌کننده است و ما فشار سنگینی که در جریان درگیری‌های خونین سوریه بر ترکیه وارد می‌شود را درک می‌کنیم. اوضاع جاری در ترکیه و خطری که این کشور و دیگر کشورها را تهدید می‌کند و نیز بحرانی شدن اوضاع سوریه به دلیل فعالیت‌های داعش و دیگر گروه‌های تروریستی است که یک زمان کشورهای غربی بر روی آنها سرمایه گذاری کرده بودند، با آنان همسو شند و آنها را تشویق کردند.

رییس جمهوری روسیه افزود: روسیه مقابله با تروریست‌ها و گروه‌های تندرو در کشورهای آشوب‌زده خاورمیانه و شمال آفریقا از جمله سوریه را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های جامعه بین‌الملل می‌داند اما تاکید دارد که تلاش‌ها برای جلوگیری از این خطر باید براساس قطعنامه‌های شورای امنیت و پایبند به اجرای قوانین بین‌المللی و قبل از آن براساس اصل حفظ حاکمیت کشورها، عدم دخالت در امور داخلی آنها، اصل شفاف‌سازی و بدون هیچ‌گونه دستورالعمل پنهانی انجام شود.

پوتین با تاکید بر ادامه حمایت کشورش از دولت‌های سوریه و عراق و دیگر کشورهایی که با افراط‌گری مقابله می‌کنند، گفت: به طور کلی بر این باوریم که بررسی مسائل و خطرات در خاورمیانه و شمال آفریقا باید به شکل کامل و با تحلیل عمیق انجام شود.

وی افزود: واضح است که افراطی‌ها از اختلاف همیشگی کشورهای عربی و اسرائیل، برای جذب نیروهای جدید به ویژه در بین جوانان سوء استفاده‌های بسیاری کرده‌اند.

پوتین تاکید کرد: روسیه از ابتدای بحران کشور سوریه برای دستیابی سوری‌ها به سازش سیاسی و براساس بیانیه ژنو مبنی بر دستیابی به توافق از طریق گفت‌وگوی داخلی بدون هیچ پیش‌شرط و دخالت خارجی تلاش کرده است.

پوتین در پایان گفت: تقویت گروه‌های تروریستی در سوریه و خاورمیانه به شکل کلی نیازمند این است که همه گروه‌های مختلف سیاسی و غیرتروریستی این کشور برای دستیابی به سوریه‌ای متحد و دموکرات که در آن امنیت و صلح براساس عدالت و مساوات در میان گروه‌های مختلف و شهروندان برقرار باشد، تلاش کنند.

انتهای پیام

کد N602247