اعلام آمادگی سعد حریری برای مذاکره جدی با حزب‌الله

حزب‌الله,لبنان

نخست وزیر پیشین لبنان و رییس جریان السمتقبل این کشور از آمادگی خود برای مذاکره جدی با حزب الله در راستای حفظ منافع کشور خبر داد. وی در عین حال صحبت از دیدار مستقیم با دبیرکل حزب‌الله را زودهنگام دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) سعد حریری، نخست وزیر اسبق لبنان و رییس جریان السمتقبل در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ال‌بی‌سی لبنان گفت: اختلاف بین ما و حزب الله زیاد است و همچنان موارد اختلافی با حزب از جمله سلاح موجود در دست این حزب پابرجاست و باقی نیز خواهد ماند اما از طرفی انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی لبنان را در پیش رو داریم که در این باره باید بر سر اختلافات گفت‌وگو کنیم و برای منافع کشور آنها را حل و فصل کنیم.

وی افزود: ما همچنان از حزب الله می‌خواهیم از سوریه خارج شود ولی می‌دانیم که حزب‌الله به ما گوش نخواهد کرد.

حریری ادامه داد: دستورالعمل‌هایی برای گفت‌وگو با حزب‌الله داریم که به زودی با همکاری جنبش امل و ولید جنبلاط، رییس جبهه مبارزه ملی آنها را بررسی خواهیم کرد. ما تلاش می‌کنیم که یک رییس جمهور توافقی برای لبنان انتخاب شود چراکه آن را تنها راه‌حل می‌دانیم. ما به دنبال تصویب قانون انتخابات و برگزاری انتخابات پالمانی هستیم اما زمان مشخصی برای مذاکره با حزب الله مشخص نشده است.

نخست وزیر پیشین لبنان با اشاره به اینکه نبیه بری، رییس پارلمان لبنان برای برگزاری این گفت‌وگو تلاش می‌کند و دستورالعمل‌هایی برای آن دارد، ادامه داد: نمی‌خواهیم درباره شروط مذاکره صحبت می‌کنیم.

حریری با تاکید بر لزوم خاموش کردن شعله آتش اختلاف شیعه و سنی در لبنان گفت: در این موضوع گفت‌وگوی آشکار و صریحی با حزب‌الله خواهیم داشت چرا که با شعله ور شدن این آتش دیگر کشوری باقی نخواهد ماند که بر سر منافع آن گفت‌وگو کنیم. مطالب مهمی وجود دارد از جمله انتخابات پارلمانی و سپس انتخاب رییس جمهور و دولت جدید. انتخاب رییس جمهور لبنان گام مهمی در برگزاری نشست ما با حزب الله خواهد بود.

سعد حریری با دیوانگی خواندن ورود به درگیری‌های سوریه گفت: ما بر سر ورود حزب‌الله به درگیری‌های سوریه، مسلح کردن گروه‌های غیر شیعی هوادار خود و دادگاه ویژه ترور رفیق حریری با این حزب اختلافات جدی داریم. داعش با وجود مهاجران سوری در اردن و ترکیه، در این کشورها بمب‌گذاری نمی‌کند، پس دلیلش برای بمب‌گذاری در لبنان وجود گروهی در کشور است که به جنگ داخلی سوریه وارد شده است.

وی در پایان گفت: حمایت از لبنان از سعد حریری مهم‌تر است و من آماده‌ام برای منافع کشور هر هزینه‌ای را بپردازم.

انتهای پیام

کد N602156