سنای افغانستان پیمان‌ امنیتی با آمریکا را تصویب کرد

ایسنا نوشت:

اعضای مجلس سنای افغانستان در جلسه‌ای فوق‌العاده در مورد پیمان‌های امنیتی کابل - واشنگتن بحث و با اکثریت آراء آن را تصویب کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آوا، این نشست فوق‌العاده عصر پنج‌شنبه به درخواست قانونگذاران افغان به صورت غیر علنی و محرمانه برگزار شد.

حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: این جلسه به پیشنهاد اعضای مجلس سنا به دلایل امنیتی سری برگزار شد. از 72 سناتور حاضر هفت تن به این پیمان‌ها رای منفی دادند.

مجلس نمایندگان افغانستان نیز این توافقنامه‌ها را پیشتر با اکثریت آراء تایید کرد. بر اساس این توافقنامه‌ها حدود ۱۰ هزار سرباز آمریکایی و شماری از نیروهای ناتو، پس از سال ٢٠١٤ در افغانستان باقی می‌مانند و در بخش آموزش نیروهای افغان همکاری می‌کنند.

این دو سند، برای تعیین چهارچوب همکاری‌های امنیتی بین افغانستان، آمریکا و ناتو در ۳۰ سپتامبر در کابل امضا شد و روز ۱۹ اکتبر برای تصویب به پارلمان آن کشور فرستاده شد.

در نشست فوق‌العاده سنای افغانستان، به "قرارداد همکاری‌های امنیتی و دفاعی میان افغانستان و آمریکا" و "موافقتنامه وضعیت نیروها بین افغانستان و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)" از مجموع ۷۲ نماینده حاضر تنها هفت نفر رای مخالف دادند. براساس این توافقنامه، نیروهای آمریکایی اجازه می‌یابند که در مناطق مختلف افغانستان پایگاه نظامی داشته باشند.

این پایگاه‌ها در کابل، بگرام (در شمال کابل)، مزار شریف مرکز ولایت بلخ در شمال، شهر هرات و شیندند در غرب، قندهار و هلمند در جنوب، گردیز و جلال‎آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق خواهند بود. این نیروها همچنین اجازه خواهند داشت که از هفت فرودگاه استراتژیک بگرام، کابل، قندهار، شیندند، هرات، مزار شریف و شوراب هلمند و نیز پنج بندرگاه زمینی تورخم، اسپین بولدک، تورغندی، حیرتان و شیرخان، به عنوان محلات رسمی ورودی و خروجی استفاده کنند.

این توافقنامه تا سال ۲۰۲۴ میلادی اعتبار دارد و پس از آن هم در صورت توافق دو کشور قابل تمدید است. بر اساس این دو سند، ماموریت رزمی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در آخر سال جاری میلادی به پایان می‌رسد، اما ماموریت آنها در راستای حمایت و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد یافت.

مطابق تعریف بند دوم ماده دوم قرارداد همکاری امنیتی با آمریکا، حمایت نیروهای آمریکایی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان شامل این موارد می‌شود: "مشورت، آموزش، تجهیز، حمایت و تقویت پایدار نیروهای افغان".

این توافقنامه همچنین تصریح کرده است که نیروهای آمریکایی همکاران افغان خود را در زمینه‌های خنثی‌سازی بمب‌های گوناگون، ارتقای سیستم تدارکاتی و حمل و نقل، تقویت سیستم اطلاعاتی و تقویت نیروهای هوایی کمک خواهند کرد.

امضای این دو توافقنامه از دو سال پیش بین مقام‌های افغانستان و آمریکا در دست بررسی بود، اما حامد کرزای، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان تا آخرین روز کاری خود حاضر به امضای آن نشد. اما اشرف غنی، براساس وعده‌ انتخاباتی‌اش، در نخستین روز کاری خود به حنیف اتمر مشاور امنیت ملی خود دستور داد که این دو سند را با سفیر آمریکا و نماینده ناتو در کابل امضا کند.

رئیس‌جمهوری افغانستان پس از تصویب این اسناد در مجلس نمایندگان از مجلس سنا هم خواسته بود که مانند مجلس نمایندگان این دو سند را تایید کند.

5252

کد N601603