رومپوی: اتحادیه اروپا بدون انگلیس زنده می‌ماند اما بدون فرانسه می‌میرد

اتحاديه اروپا,انگليس,فرانسه

رییس شورای اروپا امروز (پنج‌شنبه) گفت، اگر انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود این بلوک زنده می‌ماند اما بدون فرانسه می‌میرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپاتنیک، هرمن ون رومپوی، رییس شورای اروپا گفت: اتحادیه اروپا بدون انگلیس لطمه می‌بیند در نتیجه هر کاری انجام می‌دهیم تا از این لطمه اجتناب‌ کنیم اما با وجود تمامی صدمه‌ها اتحادیه اروپا بدون انگلیس زنده می‌ماند اما اروپا و یا ایده اروپا بدون فرانسه می‌میرد.

اظهارات وی همزمان با خدشه‌دار شدن روابط میان اتحادیه اروپا و انگلیس منتشر شد.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس متعهد شده تا به‌ خاطر فشارهایی که از داخل کشور متحمل است درباره رابطه کشورش با اتحادیه اروپا مجدداً مذاکره کند. نیمی از اعضای کابینه انگلیس معتقدند که اگر دیوید کامرون در اصلاح وضعیت عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا ناکام بماند انگلیس باید از این بلوک خارج شود.

کامرون قرار است درباره برنامه‌هایش برای اصلاح رابطه میان اتحادیه اروپا و انگلیس در چند روز آتی سخنرانی ایراد کند که شامل محدودیت‌های احتمالی عبور و مرور آزادانه مردم در داخل کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.

ون رومپوی گفت: 27 کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا برای شنیدن خواسته‌های دیوید کامرون آماده هستند اما درباره قوانین اساسی اتحادیه اروپا تجدید نظر نمی‌کند و اتحادیه اروپا درباره حق کارکنانی که باید آزادانه میان کشورهای عضو سفر کنند، مذاکره نخواهد کرد.

وی گفت: تصمیم درباره این مساله به مردم انگلیس بستگی دارد. فکر می‌کنم که شرکای اروپایی برای بررسی جدی خواسته‌هایی که برای لندن اهمیت دارد آماده هستند اما درباره قوانین اساسی اتحادمان مذاکره نخواهند کرد.

انتهای پیام

کد N601248