سفیر افغانستان در ایران:

بازگشت مهاجران اولویت کاری دولت افغانستان است

سفیر افغانستان در ایران با بیان اینکه امنیت ملی کشور افغانستان به بازگشت مهاجران مربوط می‌شود، گفت: موضوع بازگشت مهاجرین در رأس اولویت‌های دولت افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، نصیر احمد نور روز پنجشنبه در دومین همایش بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی پناهندگان افغانستان در مجتمع یاوران مهدی(عج)، گفت: مهاجرت مردم افغان از زمانی آغاز شد که مردم آن برای جهاد قیام کردند.

وی با بیان این‌که افغانستان پس از به زانو در آوردن شوروی با نیروهای تکفیری و افراطی روبرو شد، خاطرنشان کرد: تکفیر‌ی‌ها و افراطی‌ها در کشور افغانستان افراد عزیز زیادی را شهید کردند.

وی ادامه داد: تلاش جدی فتنه گران این بوده است که در افغانستان جنگ‌های قبیله‌ای راه بیندازند، ولی خوشبختانه چنین اتفاقی نیفتاد، چرا که چنین زمینه‌ای در این کشور وجود ندارد.

احمد نور با بیان این‌که موضوع بازگشت مهاجرین در رأس اولویت‌های دولت افغانستان است، اظهار داشت: ما بسیار خوشحال می‌شویم که حتی امروز مهاجران ما به کشور خود بازگردند چرا که امنیت ملی ما به بازگشت مهاجران مربوط می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر مهاجران بازگردند فتنه گران داخلی افغانستان از کودکان برای کارهای انتحاری سوء استفاده نمی‌کنند؛ افغانستان همانگونه که در جهادهای مختلف موفق بود، در جهاد سازندگی نیز پیروز خواهد شد، البته جهاد علیه افراط و جهاد سازندگی وظیفه نخبگان و تحصیل کنندگان است.

نماینده سفیر افغانستان در ایران با اشاره با این‌که افغانستان از منابع غنی زیادی برخودار است، بیان داشت: امیدواریم نخبگان افغانستان در بازگشت پیش قدم شده و لشکر جهل را درهم بکوبند تا مشکلات انتحاری نداشته باشیم.

وی یادآور شد: کارهای افغانستان باید به دست خود مردم سپرده شود، نمونه موفق آن را می‌توان انتخابات دانست؛ اگر اشرار بگذارند می‌توان با مردمان خود سر و سامان یابد.

انتهای پیام

کد N601210