روایتی از درس های اخلاق استاد/ نهار در برنامه روزانه آیت الله مهدوی کنی نبود

سیاست احزاب و تشکلها

مدیر عامل کانون اندیشه جوان، با ذکر خاطراتی از درس های اخلاق آیت الله مهدوی کنی، گفت: نهار در برنامه روزانه اسن استاد پارسا نبود و هر روز بعد از نمار ظهر و عصر به مدت یک ساعت به سوالات دانشجویان پاسخ می دادند.

محمدرضا یقینی مدیرعامل کانون اندیشه جوان، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به ویژگی های آیت الله مهدوی کنی گفت: ایشان قبل از اینکه برای دانشجویان یک استاد باشد، یک پدر دلسوز و مهربان بود؛ یعنی مانند یک پدر هم نگران وضعیت ظاهری وهم رشد علمی دانشجویان بود.

مدیر عامل کانون اندیشه جوان، افزود: یکی از مواردی که آیت الله مهدوی کنی در تربیت دانشجویان به آن توجه داشتند، حفظ نظم و انضباط بود که حفظ نظم هم در ظاهر و هم در عملکرد دانشجویان باشد. مثلا خاطرم هست تاکید داشتند دانشجو وقتی که در دانشگاه قدم می‌زند، لباسش اتوزده و نظیف باشد.

وی بیان داشت: این استاد پارسا هیچ وقت ظهرها ناهار نمی‌خوردند و برنامه غذایی ناهار در برنامه روزانه شان نبود.همیشه بعد از نماز ظهر تا یک ساعت در مسجد می‌نشستند و به سوال دانشجویان از سوالهای علمی گرفته تا یک سئوال شرعی که یک روحانی ساده هم می‌توانست جواب دهد پاسخ می دادند.البته افرادی هم که گرفتاری داشتند بدون هیچ مانعی می توانستند در این ساعات با آیت الله دیدار کنند.

یقینی با بیان اینکه این استاد فقید بر ادب دانشجویان تاکید داشتند، گفت: ایشان در عین حال که اجازه می‌دادند دانشجویان مخالفت و انتقاد کنند، اما بر رعایت ادب نیز تاکید داشتند مثلا در درس اخلاق این گونه بود که دانشجویان نامه می‌نوشتند و ایشان جواب می‌دادند؛ اما اگر نکته‌ای در آن نامه بود که با ادب منافات داشت و یا بی‌انصافی بود، تذکر می‌دادند.

این دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع) گفت:  همچنین ایشان در مورد مسائل سیاسی، انطباق با منش اسلام را مورد توجه قرار می‌دادند یعنی اگر یک شخصیت سیاسی حتی با حمایت جامعه روحانیت مبارز رای آورده بود، اما بعد از آنکه منش و رفتارش با اسلام انطباق نداشت، بدون هیچ رودربایستی و با صراحت  لهجه از آن شخص انتقاد می‌کرد. از این جهت می‌شود گفت عهد اخوت با کسی نبسته بودند و ارتباطشان با افراد در چارچوب اسلام و نظام بود.

یقینی، شجاعت در مقابله با جریان‌های انحرافی را از دیگر خصوصیات استاد فقیدش نام برد و گفت: اگر کسی در مقابل اسلام موضع می‌گرفت، ایشان با صراحت لهجه تذکر می‌دادند چه در مسائل سیاسی و اجتماعی و چه در تعاملات شخصی .  بی‌اعتنایی ایشان به پست‌های دنیوی یکی از درس‌هایی است که ما از ایشان همواره به یاد خواهیم داشت.