آیت‌الله غرویان در گفتگو با ایلنا؛

باید قدردان روحانی و تیم مذاکره‌کننده باشیم

سیاست داخلی,محسن غرویان,حمایت حوزویان قم از مذاکره کنندگان هسته‌ای

اقدام رسانه های مخالف دولت برای منفی جلوه دادن مذاکرات، ناشی از هوای نفس و حسادت آن ها نسبت به دولت آقای روحانی است/توافق های بین المللی زمان بر است/قدرت های جهان تا چند سال پیش می گفتند در خاک ایران غنی سازی در خاک ایران نشود اما امروز به آن رضایت داده اند.

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم، با بیان این که باید قدردان دکتر ظریف و تیم همراه ایشان برای پیشبرد صحیح مذاکرات هسته‌ای بود، گفت: با تدابیر هوشمندانه تیم مذاکره کننده در مذاکرات اخیر هسته‌ای، گام هایی رو به جلو برداشتیم.

آیت‌الله محسن غرویان از اساتید برجسته حوزه علمیه قم و عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیة، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به فعالیت تیم مذاکره‌کننده کشورمان در مذاکرات اخیر هسته‌ای و همچنین نتایج آن، اظهار داشت: در ‌این خصوص باید همین مطلبی که مقام معظم رهبری فرمودند مورد توجه قرار گیرد که اروپا و آمریکا و مجموعه کشورهای 1+5 تلاش زیادی کردند فشارهای مختلفی به جمهوری اسلامی ایران بیاورند که از مواضع خودش عقب‌نشینی کرده و از پا دربیاید، ولی تیم مذاکره کننده کشورمان با عقلانیت و تدبیر توانستند در مقابل این فشارها و سیاسی کاری های ابرقدرت‌ها مقاومت کنند و با منطق٬ از حقوق ایران دفاع کنند. این خودش پیروزی بسیار بزرگی برای نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم آن است.

وی افزود: نکته دیگر این که به هر حال حضور قدرتمندانه و مقتدرانه آقای دکتر ظریف در جمع وزرای خارجه شش کشور ابرقدرت دنیا و کشاندن مسئولان اصلی سیاست خارجی این کشورها پای میز مذاکره، خودش یک پیروزی و موفقیت و نشانه اقتدار ایران است؛ این شرایط، یعنی دنیای امروز برای ایران و حرف آن حساب باز می‌کنند که این امر از نتایج عقلانیت و تدبیر تیم مذاکره‌کننده ما بوده و انشاالله خواهد بود.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان این که در با تدابیر هوشمندانه تیم مذاکره کننده در مذاکرات هسته ای اخیر، گام‌هایی رو به جلو برداشتیم، گفت: تا چندی پیش همین کشورهای ابرقدرت و گروه 1+5 می گفتند که اصلا در خاک ایران غنی‌سازی نشود، اما الآن پذیرفتند غنی‌سازی در خاک کشورمان انجام شود و فقط در میزان آن بحث دارند؛ این امور دستاورد کمی نیست و از این رو باید قدردان جناب آقای دکتر ظریف و تیم همراه ایشان در مذاکرات هسته‌ای بود و همین طور قدردان جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور باشیم.

غرویان افزود: همچنین اعضای گروه 1+5 تا همین یکی‌دو سال قبل، تحریم ها را مؤثرترین عامل برای فشار به ایران می‌دانستند اما الان به این نتیجه رسیدند که تحریم‌ها فایده آن چنانی برای آن‌ها ندارد و ایران می‌تواند تحریم ها را دور بزند؛ بنابراین اروپا و آمریکا به این نتیجه رسیدند که تحریم نمی‌تواند عامل چندان مؤثری برای فشار به ایران باشد؛ گرچه زحمت‌هایی را برای ایران ایجاد می‌کند اما نمی‌تواند اروپا و آمریکا را به اهداف شان برساند و این باز از نتایج گفت‌وگوها و مذاکرات است که اروپا و آمریکا را به این نتیجه رسانده است.

وی اقدام رسانه‌های مخالف دولت روحانی مخصوصا برخی از روزنامه‌های تندرو که دستاوردهای مذاکرات اخیر هسته‌ای برای کشورمان را منفی جلوه دادند، ناشی از خودخواهی آنها دانست و گفت: در مجموع فکر می‌کنم اینطور تیتر زدن‌ها و عکس‌العمل‌های منفی و نگاه منفی و منفی‌نگری‌هایی که اینها به مسائل مذاکرات و دیپلماسی کشورمان دارند، حتی از قبل از بحث مذاکرات وجود داشته است؛ اصلا از پیش از انتخاب‌شدن دکتر روحانی به رئیس جمهوری اینها این منفی‌نگری‌ها را نسبت به جریان اعتدال‌گرایی در کشور داشتند و چیز تازه‌ای نیست؛ البته اقدام این آقایان و جریان‌های تندرو، تأثیری هم در عقلانیت و منطق گفت‌وگوی آقای دکتر روحانی و آقای دکتر ظریف ندارد.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیة، خاطرنشان کرد: نظر مردم نیز در خصوص مذاکرات هسته‌ای و نتایج آن بسیار مثبت است کما این که در مصاحبه‌هایی که صداوسیما از مردم درسطح کشور گرفته، همه از زحمات تیم مذاکره کننده هسته‌ای، تقدیر و تشکر کرده و واقعا بسیاری برای موفقیت آنها در برابر ابرقدرت‌های جهانی دعا می‌کنند و از خدا می‌خواهند پیروزی نهایی حاصل شود و همانطور که رئیس‌جمهور محترم گفتند پیروزی نهایی از آن ملت ایران است؛ تا الان هم پیروزی بوده و البته مسئله آنقدر حساس است که زمان می‌برد؛ پیشرفت مذاکرات ایران برای همه مشهود است و از اینرو همه ملت از مذاکره‌کنندگان تشکر می کنند.

غرویان با بیان این که ماهیت این نوع توافق‌ها زمان‌بر است، گفت: برخی توافق‌های بین‌المللی است که آمریکا با شوروی سابق و یا فرانسه داشته همه زمان‌بر بوده است؛ برخی کشورها، بر سر موضوعی شاید 10 تا 20سال مشغول مذاکره بودند؛ یعنی ماهیت مسائل بین‌المللی و جهانی اقتضا می‌کنند که زمان داشته باشد و زمان می‌برد؛ لذا نگاه من به این مذاکرات بسیار مثبت است کما این که نگاه ملت هم بسیار مثبت است.

وی با بیان این که اقدام رسانه‌های مخالف دولت در خصوص مذاکرات هسته‌ای و منفی جلوه دادن این مذاکرات خوب، ناپسند بود، گفت: این نوع تیتر زدن‌ها که مثلا هیچ و... را ناشی از هوای نفس می‌بینیم؛ اینها آن حسادت خودشان را نسبت به موفقیت‌های دولت آقای روحانی در این تیترها منعکس می‌کنند.

کد N600551