پوروشنکو از حمایت ناتو و واشنگتن قدردانی کرد/ مسکو 14 هواپیمای جنگی به کریمه فرستاد

رئیس‌جمهور اوکراین از حمایت و کمک سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و آمریکا در درگیری‌ها با جدایی‌طلبان قدردانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین در مذاکرات با فیلیپ بریدلاو، فرمانده ارشد ناتو در اروپا بر ضرورت افزایش همکاری کی‌یف با واشنگتن و ناتو تاکید کرد.

وی افزود: سفر شما به اوکراین مهم است زیرا نشان می‌دهد آمریکا و ناتو در این زمان دشوار با ما هستند.

بریدلاو نیز در این دیدار بر حمایت آمریکا و ناتو از مردم اوکراین تاکید و با خانواده‌های سربازان کشته شده در درگیری های مسلحانه در مناطق دونتسک و لوهانسک ابراز همدردی کرد.

با ادامه بحران اوکراین و با افزایش تنش میان روسیه و غرب، مقامات مسکو 14 فروند هواپیمای جنگی به شبه‌جزیره کریمه فرستادند.

در چند هفته گذشته روسیه شمار نیروهای نظامی‌اش در کریمه را افزایش داده است.

فلیپ بریدلاو در این زمینه گفت: شاهد حضور نظامی آنان نیستیم اما نیروهای ویژه‌ای هستند که به طرفداران روسیه در شرق مشاوره و آموزش می‌دهند.

از سوی دیگر، مقامات کرملین که مخالف حضور نیروهای ناتو در نزدیکی مرزهایشان هستند، کشورهای غربی، به خصوص آمریکا را به حمایت و رساندن کمک‌های نظامی به ارتش اوکراین متهم می‌کنند.

بریدلاو تصریح کرد: آمریکا از لحاظ مالی، تجهیزاتی و مشاوره‌ای به اوکراین کمک می‌کند تا آن‌ها بتوانند در مقابل حمله روزانه نیروهای روس و طرفدارانشان در شرق اوکراین موثرتر عمل کنند.

همچنین مقامات روسیه تصمیم گرفتند با صرف بودجه یک میلیارد و 75 میلیون یورویی، یک سامانه هشدار ضدموشکی برای حفاظت از تردد کشتی‌ها در دریای سیاه نصب کنند. این سامانه قرار است در سال 2020 میلادی به بهره‌برداری برسد.

انتهای پیام

کد N600527