درخواست کرواسی از صربستان برای فاصله‌گرفتن از ملی‌گرایی افراطی

کرواسی از رهبران صربستان خواست برای تسهیل عضویت کشورشان در اتحادیه اروپا از اظهارات ملی‌گرایانه افراطی که باعث بروز جنگ بالکان شد، اعلام برائت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سال گذشته میلادی کرواسی به اتحادیه اروپا پیوست. اتحادیه اروپا پیش از پذیرفتن هر عضو دیگری از میان کشورهای غرب حوزه بالکان به دنبال آن است تا شاهد همکاری بیشتری میان کشورهای این منطقه که از دل یوگسلاوی سابق و پس از جنگ‌های 1990 بیرون آمده‌اند، باشد.

چندی پیش دادگاه جرایم جنگی سازمان ملل واقع در شهر لاهه یک رهبر ملی گرای تندروی صرب به نام وجیسلاو سسلج را که به سرطان مبتلا شده به دلیل وضعیت بد جسمانی پیش از آنکه به دلیل خشونت‌های رخ داده در کرواسی و بوسنی علیه وی حکم صادر کند، آزاد کرد.

این درحالی است که وی 12 سال در بازداشت دادگاه لاهه بود. سسلج از زمان بازگشت به صربستان در تاریخ 12 نوامبر به عنوان یک قهرمان در این کشور تحصین شده و هنگام آمدن وی به این کشور حدود پنج هزار تن از حامیانش در حمایت از او تجمع کردند.

این در حالی است که سسلج گفته است که همچنان به ایده صربستان بزرگ، همان ایده‌ای که باعث جنگ‌های دهه 1990 در بوسنی، کرواسی و کوزوو شد، اعتقاد دارد.

وسنا پوسیج، وزیر امور خارجه کرواسی امروز (چهارشنبه) در نشست کابینه این کشور گفت: اظهارات "وحشیانه" وی موجب پسرفت روابط در منطقه شده است.

پوسیج خاطرنشان ساخت: ما همکاران خود در اتحادیه اروپا را تشویق می‌کنیم تا رفتار سسلج را محکوم کرده و از مقامات صربستان بخواهند از اظهارات وی فاصله بگیرند و بدین ترتیب مسیر صربستان برای عضویت در اتحادیه اروپا را هموار کنند.

پوسیج تصریح کرد که با فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا درباره رفتار سسلج بحث کرده و به دنبال آن است تا اتحادیه اروپا در جلسه مباحثه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص عملکرد دادگاه لاهه که برای ماه دسامبر تنظیم شده و آزادی سسلج در دستور کار آن خواهد بود، شرکت داشته باشد.

تومیسلاو نیکولیچ، رئیس جمهوری صربستان و آلکساندر وچیچ، نخست وزیر این کشور هر دو از اعضای سابق حزب رادیکال متعلق به سسلج بودند.

آن‌ها در سال 2008، پنج سال پس از آنکه سسلج خود را تسلیم دادگاه لاهه کرد این حزب را ترک کردند و از ایده پیوستن به اتحادیه اروپا حمایت کردند. با این حال سسلج آن‌ها را به خیانت به منافع ملی صربستان متهم کرده است.

انتهای پیام

کد N600458