آیا استعفای هاگل به معنی تغییر راهبرد آمریکا علیه داعش است؟

عراق,سوريه,آمريكا,داعش

چاک هاگل پیش از استعفای خود از مقام وزیر دفاع آمریکا از راهبرد واشنگتن در سوریه در مقابله با داعش طی نامه‌ای به سوزان رایس، مشاور امنیت ملی انتقاد کرد. اگرچه پنتاگون تاکید کرده که ارتباطی میان این دو اتفاق وجود ندارد اما این سوال مطرح است که آیا استعفای هاگل به معنی تغییر راهبرد آمریکا در مقابله با داعش است؟

به گزارش‌خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه کریستین ساینس مانیتور، در گزارشی در خصوص مساله کنار گذاشتن چاک هاگل از مقام وزیر دفاع آمریکا و ارتباط آن با راهبرد نظامی اخیر واشنگتن علیه داعش می نویسد: استعفای مقامات مهم اغلب پیش زمینه‌ای برای ایجاد چنین تغییراتی در سیاست‌هاست و کاخ سفید شدیدا تلاش داشته تا از رویکرد خود در عراق و سوریه، کشورهایی که در آن‌ها داعش کنترل مناطق وسیعی را در اختیار گرفته، دفاع کند.

دریادار جان کربی، دبیر مطبوعاتی پنتاگون روز سه شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: هیچ ارتباطی میان استعفای وزیر دفاع آمریکا که اخیرا اعلام شد و راهبردی که ما برای مقابله با داعش در عراق و سوریه در پیش گرفته‌ایم وجود ندارد. من از هیچ یک از این دو اتفاق نتیجه‌ای درخصوص اتفاق دیگر نگرفته یا پیش‌بینی تغییری در آن‌ها نمی‌کنم.

مقامات پنتاگون تاکید کرده‌اند راهبرد فعلی برای مقابله با داعش در حال جواب دادن است. جان کربی در این باره گفته است که در زمینه مقابله با داعش آنها در حال حصول پیشرفت هستند.

وی همچنین افزود: نیروهای امنیتی عراق اکنون از بغداد عبور کرده و به سمت استان الانبار در غرب عراق پیشروی کرده‌اند. کربی همچنین گفت که نیروهای پیشمرگ کرد نیز همچنان به پیشروی های خود در شمال ادامه می‌دهند.

یک گزارش که اخیرا از سوی موسسه مطالعات جنگ در آمریکا منتشر شد می‌نویسد: نیروهای پیشمرگ کرد ظاهرا در حال ایجاد یک منطقه امنیتی در اطراف استان دیاله، پناهگاه سابق افراط‌گران داعش هستند و در عین حال شبه نظامیان شیعه نیز توانستند شهرهایی را در استان دیاله از داعش بازپس گیرند.

این گزارش عنوان کرد: همچنان که گروه داعش به پیشبرد کمپین خود ادامه می‌دهد تهدید بی قانونی در عراق افزایش یافته است. این تهدید به ویژه در دیاله، بغداد و همچنین بصره در جنوب عراق در حال افزایش است.

با این حال چاک هاگل در مقام وزیر دفاع آمریکا با نوشتن نامه‌ای به سوزان رایس مشاور امنیت ملی این کشور توضیح داد که وی نگران است سیاست آمریکا در سوریه شکست بخورد.

وی در این نامه به طور تلویحی، این گفته کاخ سفید را مبنی بر اینکه راهبردش در حال جواب دادن است به چالش کشید. اما آیا این یکی از دلایل تسریع کننده کنار گذاشتن چاک هاگل از وزارت دفاع بوده است؟

جان کربی خاطرنشان ساخت: اختلافات سیاسی و یا بحث‌ها و جدل‌هایی وجود دارد اما این‌ها فاکتورهای تعیین کننده در تصمیمی که وزیر دفاع آمریکا برای تسلیم استعفایش گرفت دخیل نبودند.

وی افزود: این شغل وی است تا نظرش را درخصوص مسائل بیان کند. اما این اظهارکردن نظر نبود که منجر به تصمیم او برای استعفا شد. با این حال مقامات پنتاگون نیز اظهار داشتند که نامه چاک هاگل نشان دهنده اختلاف میان کاخ سفید و پنتاگون نبوده است.

کربی تصریح کرد: صرف نظر از آنچه که این مکاتبات گفته‌اند و محتوای آن‌ها چه بوده است وزیر دفاع آمریکا با شما صریح بوده و گفته که اعتقاد دارد که این سیاست درستی است که ما علیه داعش در عراق و سوریه اتخاذ کرده‌ایم. وی همچنین گفته است که این راهبرد براساس تعریفش باید به طور دائم مورد بازبینی و ارزیابی قرار بگیرد.

انتهای پیام

کد N600449