لاریجانی: اینکه ایران به خاطر تحریم پای میز مذاکره آمده دروغی بزرگ است

مذاكره,رئيس مجلس,تحريم

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای توفیق در مذاکرات باید رونق تولید در داخل ایجاد شود، گفت: اینکه می‌گویند ایران به خاطر تحریم پای میز مذاکره آمده یک دروغ بزرگ است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی در همایش بسیجیان استان یزد با طرح این سوال که چرا غربی‌ها مساله هسته‌ای را بهانه کرده‌اند، اظهار کرد: دلیلش این است که مردم منطقه بیدار و متوجه می‌شوند که ملتی جلوی آمریکایی‌ها و در عین حال روی پای خود می‌ایستد لذا می‌خواهند این نظر و این عمل را محدود کنند تا دیگران اقتباس نکنند اما موفق نمی شوند چرا که ملت با استقامت در این راه حرکت می‌کند و نمی‌گذارد آن‌ها امیال خود را به زور به ایران تحمیل کنند.

وی اضافه کرد: مشکل اینها بر سر ساختار انقلاب است لذا هر روز بهانه‌ای می‌گیرند ما باید آماده باشیم چرا که شگردهای آن‌ها پیچیده تر شده است. بسیج و سپاه نیز باید خود را برای مواجهه با برخی رفتارهای پیچیده‌تر دشمن آماده کنند. آن‌ها دیگر با ایران روبرو نمی‌شوند بلکه از طرق دیگری می خواهند به ما ضربه بزنند که یکی از آن‌ها تحریم است.

لاریجانی ادامه داد: ایران هیچ وقت نگفته که ما مذاکره نمی‌کنیم زیرا ما می‌دانستیم ابعاد برنامه هسته‌ای ما چیست؟ لذا از 10 سال پیش تا امروز همیشه در حال مذاکره بوده‌ایم و این مذاکرات قبل از تحریم‌ها نیز وجود داشته پس اینکه می‌گویند ایران به خاطر تحریم پای میز مذاکره آمده یک دروغ بزرگ است و می‌خواهند این مساله را توجیه کنند.

وی رونق تولید و بهبود فضای اقتصادی را راه توفیق ایران در مذاکرات هسته‌ای عنوان و خاطرنشان کرد: دغدغه اصلی مسئولین ما نیز باید رونق تولید باشد.

وی با بیان اینکه برخی اشکالات مدیریتی در کشور شرایط آبادانی را با کندی مواجه کرد، افزود: باید اشکالات را رفع کنیم. مسئولین مختلف هم وظیفه شان این است که زمینه حضور مردم در عرصه اقتصادی را فراهم کنند.

رییس مجلس با اشاره به فرمان حضرت امام برای تشکیل بسیج تصریح کرد: جوانان در آن روزها به این موضوع به عنوان یک مسئولیت اسلامی نگاه می‌کردند و حس می‌کردند باید از انقلاب دفاع کنند. آن زمان هنوز روشن نبود که بسیج باید چه کار کند. سپاه هم در ابتدای کارش بود بلکه تنها یک احساس مسئولیت و یک تعهد نسبت به انقلاب وجود داشت و نگرانی‌هایی برای انقلاب احساس می‌شد چرا که گروهک‌ها مشکلاتی از جمله تجزیه‌طلبی، ترور و آشفتگی را در داخل ایجاد کرده بودند و از سویی حمله صدام به ایران جبهه جدیدی برای انقلاب باز کرده بود که کشورهای غربی و منطقه پشت سر صدام ایستاده بودند.

وی اضافه کرد: بسیج در آن شرایط سخت با همان ایده ایجاد شد که از انقلاب دفاع کند و اولین آزمونش حضور در صحنه‌های بسیار سخت بود اما این آزمون را به خوبی طی کرد و نشان داد می‌تواند سرنوشت صحنه را عوض کند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور بسیج در دوران دفاع مقدس تاکید کرد: جبهه‌ها به مدرسه‌ای برای آموزش بسیج تبدیل شد و بعد از جنگ نیز بسیج شکل وسیع‌تری به خود گرفت و در ادارات، دانشگاه‌ها و صنوف مختلف رشد کرد و به ظرفیت بزرگی تبدیل شد. شاید ابتدای کار کسی تصور نمی‌کرد از دل این جریان حرکت وسیعی ایجاد شود که به ظرفیت مهمی برای انقلاب تبدیل شود.

لاریجانی با بیان اینکه بسیج به سطوح مهمی برای دفاع از انقلاب تبدیل شده است، اظهار کرد:‌ قدرت‌های بزرگ می‌دانند در مقابل ریشه مردمی انقلاب که بسیج ساماندهی کرده نمی‌توانند به ایران تعرض کنند. امروز نیز بسیج یک رسالت تاریخی دارد البته شرایط ما شرایط جنگی نیست چرا که این ظرفیت در صحنه حاضر است. البته ممکن است آن‌ها تهدیدات زبانی کنند اما جرات تعرض به ایران را نداشته‌اند. در مقابل ما شرایط درگیری‌های دیگری را در صحنه منطقه داریم که نمونه‌اش مساله هسته‌ای کشورمان است.

رییس مجلس ادامه داد: در موضوع هسته‌ای تلاش آمریکا و غرب این است که از این طریق فشاری به ملت ایران بیاورند تا دست از این دستاورد ملی بردارند. آیا آن‌ها نمی‌دانند که ما نمی خواهیم سلاح هسته‌ای تولید کنیم؟ آن‌ها تردیدی در این زمینه ندارند. اما آنچه برای آن‌ها دشوار است این است که ملت ایران روی پای خود ایستاده و نمی‌گذارد دیگران برایش تعیین تکلیف کنند. ایران خودش تصمیم می‌گیرد و حتی جایی که آن‌ها کار غلطی در منطقه می‌کنند جلویشان می‌ایستد. این به این خاطر است که ملت ایران میراث امام را ارج نهاده و امام هم روی استقلال ملت تاکید داشتند.

انتهای پیام

کد N600448