کشته شدن 4 مامور واکسیناسیون در کویته/ انتقاد اسلام آباد از حمله پهپادهای آمریکایی

بین الملل آسیای غربی

کشته شدن دست کم 4 نفر از ماموران واکسیناسیون در شرق کویته و انتقاد وزارت خارجه از ادامه حملات هوایی ارتش آمریکا در خاک پاکستان از جمله تحولات این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تایمز هند، افراد مسلح چهار عضو تیم واکسیناسیون را در جنوب غرب پاکستان کشتند. این حمله که آخرین اقدام تروریستی علیه تیم های پزشکی در این کشور به شمار می رود در شرق کویته مرکز ایالت بلوچستان رخ داد.

این در حالی است که حملات مذکور موجب شده است که بسیاری از ماموران واکسیناسیون از حضور در مناطق ناامن خودداری کنند. "اکبر دورانی" از مقامات ایالتی در این رابطه گفت: تیمی از ماموران در روز آخر از طرح واکسیناسیون مورد حمله افراد مسلح موتور سوار قرار گرفتند. بر این اساس افراد مسلح پس از تیراندازی به سوی ماموران و کشتن چهار نفر از آنها، صحنه را ترک کرده اند.

خبر دیگر اینکه دولت پاکستان خواستار توقف حملات هوایی ارتش آمریکا به خاک این کشور شد. به گزارش خبرگزاری شینهوا وزارت خارجه پاکستان با انتشار بیانیه ای از حمله امروز پهپادهای آمریکایی به ایالت وزیرستان واقع در شمال غرب این کشور که شش کشته به جا گذاشت، انتقاد کرد. بر این اساس این حملات غیرضروری بوده و اسلام آباد آن را به منزله نقض حاکمیت خود می داند.

حمله امروز پهپاد آمریکایی به منطقه شاوال از توابع وزیرستان شمالی انجام شده که طی آن دو موشک به محلی که ادعا می شود از جمله مواضع طالبان بوده، شلیک شده است. این در حالی است که منابع اطلاعاتی پاکستان می گویند شبه نظامیان پس از عملیات ضدتروریستی ارتش این کشور در این مناطق به سمت ارتفاعات عقب نشسته اند.

گفتنی است در عملیات گسترده ارتش پاکستان که از ماه ژوئن در مناطق قبیله نشین شمال غرب این کشور آغاز شده تا کنون هزار و 200 شبه نظامی کشته و حدود 400 نفر از آنها دستگیر شده اند.