نیویورک تایمز: آمریکا نباید به بروزرسانی تسلیحات هسته‌ای خود بی‌اعتنا باشد

یک روزنامه آمریکایی نوشت: در جهانی که با افزایش روزافزون تهدیدات علیه صلح جهان مواجه است، بی‌اعتنایی به تسلیحات هسته‌ای هزینه‌ی سنگینی است که دولت آمریکا بیش از این نمی‌تواند بپردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نیویورک تایمز در گزارشی در مورد لزوم توجه بیش‌تر آمریکا به بهبود و گسترش تسلیحات هسته‌ای خود نوشت: در حال حاضر دولت آمریکا مدت طولانی است که هرگونه به روزرسانی و گسترش تسلیحات هسته‌ای آمریکا را رها کرده است. تسلیحات هسته‌ای که روزی یک عامل مهم در امنیت و پایداری صلح در سرتاسر جهان به حساب می‌آمد و مانع از اجرای فعالیت‌های بسیاری از گروه‌های تروریستی در جهان می‌شد، اما دولت آمریکا زمان طولانی است که تجهیز و گسترش تسلیحات هسته‌ای خود را کاملا رها کرده است به طوری که انگار دیگر هیچ تهدیدی در جهان برای صلح و امنیت مردم وجود ندارد.

هفته‌ی گذشته نیز یکی از مقامات بلندپایه پنتاگون اظهار کرده بود در صورتی که برای بروزرسانی تسلیحات هسته‌ای سریعا چاره‌ای اندیشیده نشود آمریکا دچار یک بحران جدی در حفظ امنیت خود خواهد شد.

پنتاگون طرحی را در این زمینه ارائه کرده است که از دولت خواسته است در پنج سال آینده سالانه 16 میلیارد دلار برای تجهیز و به روزرسانی تسلیحات هسته‌ای آمریکا هزینه کند.

در ادامه این گزارش آمده است؛ پس از ارائه این طرح از سوی پنتاگون سوالاتی مطرح شد از قبیل آیا تسلیحات هسته‌ای دیگر بی‌استفاده نیستند؟ آیا دولت آمریکا از فرصت پیش آمده نباید استفاده کند که یکی از کشورهای پیشرو در توقف ساخت و تجهیز تسلیحات هسته‌ای به حساب آید؟ آیا بهتر نیست که این هزینه‌ها صرف نیروهایی شود که کاربردی‌تر هستند؟ پاسخ همه‌ی این سوال‌ها منفی است؛ صرف این میزان هزینه برای به روزرسانی و ساخت تسلیحات هسته‌ای نه تنها یک پیشنهاد خوب است بلکه کاملا ضروری است.

مساله نخست این که جهان در حال حاضر نسبت به 20 سال گذشته ناامن‌تر شده است و در راس این تهدیدها کشورهایی مثل روسیه، چین و کره شمالی قرار دارند که در چند سال اخیر برخلاف آمریکا همواره در حال گسترش و به روزرسانی تسلیحات هسته‌ای خود بوده‌اند.

هم‌اکنون حدود یک ربع قرن است که دولت، کنگره و پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) توجه بسیار اندکی به تجهیز تسلیحات هسته‌ای خود داشته‌اند.

اگر کشوری خواستار رسیدن به هدفی است،‌ باید بهای آن را نیز بپردازد و با توجه به شرایط استراتژیک کنونی بدیهی است که ایالات متحده آمریکا در سال‌های آینده به چندین سایت پرتاب موشک‌های هسته‌ای پیشرفته و عظیم نیاز دارد. اگرچه اجرای چنین هدفی به هزینه‌های سرسام‌آوری نیازمند است اما قطعا خزانه آمریکا را نیز خالی نخواهد کرد.

البته در این مساله تنها حمایت‌های مالی کافی نیست بلکه نیاز به حمایت‌های مقامات رسمی دولتی و نمایندگان کنگره دارد که سال‌هاست نسبت به این مساله بی‌اعتنا بوده‌اند و حتی در دوره‌هایی بحث‌هایی مبنی بر لزوم کنار گذاشتن تسلیحات هسته‌ای آمریکا مطرح شد.

در جهانی که با افزایش روزافزون تهدیدات بین‌المللی برای طرح جهان مواجه است بی‌اعتنایی به تسلیحات هسته‌ای هزینه‌ای است که دولت آمریکا نمی‌تواند بیش از این پرداخت کند.

انتهای پیام

کد N600398