افزایش حقوق کارمندان متناسب با نرخ تورم در بودجه 94/ دارایی‌های بلوکه شده را به صورت اسکناس وارد کشور می‌کنیم

سیاست دولت

سخنگوی دولت از افزایش حقوق کارمندان دولتی در بودجه 94 بر اساس نرخ تورم خبر داد و گفت: تمام مبالغ ارزی و دارایی‌های بلوکه شده را به صورت اسکناس و نقد وارد کشور می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر نوبخت در نشست خبری امروز خود بعد از جلسه هیات وزیران، گفت: امروز در جلسه هیات وزیران وزیر امور خارجه گزارشی را در خصوص مذاکرات اخیر وین ارائه کرد و با توجه به فعالیت‌هایی که توسط تیم مذاکره کننده هسته‌ای صورت گرفته بود، هیات وزیران صمیمانه از فعالیت‌های ارزنده تیم هسته‌ای تشکر کرد.

وی با اشاره به آمار تورم ادامه داد: با توجه به اینکه سومین سال تحریم‌های ظالمانه و به تعبیر غربی‌ها تحریم های فلج کننده را پشت سر می‌گذاریم، مرکز آمار ایران، آمار تورم آبان ماه را اعلام کرد و آمارها نشان می‌دهد همچنان روند کاهنده نرخ تورم ادامه دارد.

نوبخت افزود: نرخ تورم سالانه به 17.6 درصد، نقطه به نقطه به 13.2 درصد و تورم ماهانه به 8 درصد تنزل یافته است.

سخنگوی دولت همچنین در ادامه با بیان اینکه بخشی از جلسه امروز هیات دولت به بررسی بودجه 94 اختصاص یافت، گفت: بودجه 94 را به صورت عملیاتی و مبتنی بر عملکرد و رویکردهای اصلاح گرایانه تنظیم کرده ایم.

وی گفت: در لایحه بودجه 94 اعتبارات عمرانی نسبت به سال جاری 20 درصد افزایش یافته است و سیاست‌های مهار تورم و افزایش رشد اقتصادی نیز در سال 94 همچنان دنبال خواهد شد.

نوبخت همچنین در مورد میزان افزایش حقوق کارمندان در بودجه 94 گفت: حقوق کلیه کارمندان دولت به اندازه رشد تورم در سال 94 افزایش خواهد یافت.

سخنگوی دولت با بیان اینکه یک سوم از تبصره های بودجه 94 در هیات وزیران به تصویب رسیده است گفت: اواسط هفته آینده لایحه بودجه در دولت به تصویب خواهد رسید.

وی همچنین در خصوص مذاکرات هسته‌ای، گفت: قطعا این مذاکرات منفی نیست و ما دید منفی نسبت به نتیجه مذاکرات نداریم. اگر دید ما بدبینانه بود قطعا سناریوی بدبینانه را که قبلا آن را برنامه ریزی کرده بودیم اجرایی می کردیم. اما امروز برنامه ما در راستای استمرار وضع موجود آن هم گام رو به جلو است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما همچنان بر منافع ملی خود پافشاری می کنیم، با امید دست یافتن به توافقی که کاملا منافع ملی ما در آن تامین شده باشد.

نوبخت همچنین در خصوص آزادسازی درآمدهای ایران، گفت: 700 میلیون دلار در هر ماه آزاد خواهد شد و فرق نحوه استفاده ما از این مبالغ ارزی با فروش نفت این است که فروش نفت محدودیت‌هایی برای واردات کالا دارد که عمده آنها معطوف به کالاهای اساسی و دارو می شود اما این مبالغ ارزی را می‌توانیم به صورت نقد و اسکناس به داخل بیاوریم.

سخنگوی دولت با اشاره به علت تاخیر نسبت به دریافت درآمدهای بلوکه شده، گفت: علت تاخیر این بود که ما می خواستیم تمام این مبالغ ارزی را به صورت نقد داخل کشور بیاوریم و تمام این اسکناس ها در بانک مرکزی موجود است.