اخراج معاون رئیس جمهور زیمبابوه از حزب

معاون رئیس جمهور زیمبابوه به اتهام توطئه چینی جهت سوء‌قصد به جان رئیس جمهور این کشور از حزب قدرتمند کمیته مرکزی اخراج شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یکی از کمیته‌های اجرایی ایالتی در پی این اقدام از پذیرش برگه‌های انتخاباتی جویس موخورو، معاون موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه پیش از انتخابات درون حزبی کنگره در هفته آتی خودداری کرد.

این اقدام پس از تشکیل یک کمپین توسط همسر موگابه علیه موخورو صورت گرفت.

این دادگاه ایالتی در منطقه‌ای که موخورو کاندیداتوری آن را داشت نامه درخواست او را برای شرکت در انتخابات رد کرد چرا که برخی از اعضای حزب زانو پی اف ‌حزب موجورو ‌ نسبت به ارتباط وی با برخی فعالیت‌های ناکام علیه رئیس جمهور گزارش داده بودند.

در پی فعالیت‌های اعضای این حزب جهت به دست گرفتن قدرت پس از کناره‌گیری موگابه 90 ساله یا مرگ وی، روزنامه‌های حامی دولت، موجورو را مورد حملات کلامی خود قرار داده‌اند.

این اتفاقات در حالی رخ می‌دهند که موجورو وزیر قدرتمند دادگستری زیمبابوه به عنوان جانشینان بالقوه موگابه محسوب می‌شوند. موگابه از زمان استقلال زیمبابوه از انگلیس در سال 1980 در راس قدرت است.

این درگیری‌های کلامی در پی نامزدی غیرمنتظره همسر موگابه برای رهبری شاخه زنان حزب زانو پی اف صورت گرفت. گمانه زنی‌ها حاکی از تلاش وی برای جانشینی همسرش است.

انتهای پیام

کد N600164