/فلسطین مساله اصلی دنیای اسلام/

فسطین؛ مبنای تشخیص حق از باطل

رهبري,فلسطين,حضرت آيت‌الله خامنه‌اي,جريان‌هاي تكفيري

رهبر معظم انقلاب اسلامی احیاء جریان تکفیری در سال‌های اخیر را مشکل تحمیلی و دست‌ساز استکبار برای دنیای اسلام دانستند»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حضرت آیت الله خامنه‌ای صبح روز سه‌شنبه در دیدار علما، اندیشمندان و میهمانان شرکت کننده در «کنگره جهانی جریان‌های تکفیری از دیدگاه علمای اسلامی»، با اشاره به اقدامات جریان خبیث تکفیری در جهت اهداف امریکا و دولتهای استعماری و رژیم صهیونیستی بویژه تلاش برای به فراموشی سپرده شدن مسئله اصلی فلسطین و مسجدالاقصی، تأکید کردند: ایجاد یک نهضت علمی، منطقی و فراگیر برای ریشه کن کردن جریان تکفیری، روشنگری نسبت به نقش سیاست‌های استکباری در احیای این جریان و اهتمام جدی و مطالبه عمومی در خصوص قضیه فلسطین به عنوان مسئله اصلی دنیای اسلام از مهمترین و اولویت‌دارترین وظایف علمای جهان اسلام در شرایط کنونی است.

****

ایسنا در همین زمینه گفت‌وگوهایی را به شرح زیر انجام داده است.

هدف از ایجاد گروه‌های تکفیری دور کردن توجه جوانان از مقابله با رژیم صهیونیستی است

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پس از به وجود آمدن موج نفرت از رژیم صهیونیستی در منطقه، اسراییل برای به فراموشی سپردن این موج گروه‌های تکفیری در منطقه را تقویت کرد.

صادق کوشکی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در رابطه با لزوم توجه به بحث فلسطین و مسجدالاقصی خاطرنشان کرد: تا قبل از سال 2011 ما شاهد شکل‌گیری جریان‌های تکفیری با حمایت سعودی‌ها بودیم ولی این جریان‌ها با استقبال زیادی مواجه نبودند و جهت‌گیری برخی کشورهای عربی طوری بود که رژیم صهیونیستی را عامل اصلی بی‌ثباتی‌های منطقه‌ غرب آسیا می‌دانستند و عملا هم آوایی میان همه‌ جریان‌های سیاسی در غرب آسیا ایجاد شده بود.

وی ادامه داد: حتی در ترکیه نیز جریان‌های زیادی بودند که به موج مقابله با رژیم صهیونیستی پرداختند و این رژیم را اصلی‌ترین عامل بی‌ثباتی در منطقه می‌دانستند. در نتیجه اسراییل برای خلاص شدن از این موج نفرت کشورها و ملت‌های غرب آسیا به این فکر افتاد تا جریان‌های محدود تکفیری که مورد حمایت مالی و معنوی آل سعود بودند را تبدیل به موج فراگیر و گسترده کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل هدف از ایجاد گروههای تکفیری را دور کردن توجه جوانان منطقه از مقابله با رژیم صهیونیستی به مبارزه با این گروههای تروریستی در داخل منطقه دانست و گفت: عملا با این ترفند صهیونیست‌ها کشورهای غربی و منطقه مجبور شدند تا در داخل خود درگیر شوند.

وی تاکید کرد:‌ طی 4 سال گذشته حزب‌الله لبنان ناگزیر شد تا برای حمایت از مردم خود و مقدسات‌شان تمام انرژی خود را به نبرد با تکفیری‌ها معطوف کند و این امکان را پیدا نکرد که تهاجمی جدی به سمت رژیم صهیونیستی داشته باشند.

کوشکی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص لزوم در پیش گرفتن اقداماتی عملی در زمینه‌ی مقابله با گروههای تکفیری خاطر نشان کرد: متاسفانه ریشه جریان تکفیری علمای وهابی هستند و این علما با استفاده از احساسات مذهبی نسل جوان کشورهای عربی و همچنین استفاده از موقعیتی که به عنوان عالم دینی داشته و امکان دادن فتوا را دارند مرتکب رفتارهایی می‌شوند که خلاف انسانیت است.

وی در پایان گفت: اقدامات غیر انسانی که در حال حاضر در منطقه از سوی گروههای تکفیری انجام می شود محصول سوء استفاده برخی از علمای وهابی است. در همین راستا لازم است تا نگرش آنها به عنوان رویکردی غیر انسانی به نسل جوان منطقه شناسانده شود تا آنها زیان‌های این نگر‌ش‌ها و بی‌ارتباطی آنها با دین اسلام را متوجه شوند.

مسئله دفاع یا عدم دفاع از فلسطین مبنای تشخیص حق از باطل است

هم‌چنین یک نماینده تهران در مجلس گفت: هم‌اکنون مبنای تشخیص جبهه حق وباطل دفاع از فلسطین است که البته جبهه باطل سعی دارد با به حاشیه بردن این مسئله مبنای تشخیص حق و باطل را از ذهن مسلمانان پاک کند.

مجتبی رحماندوست در گفت‌و‌گو با ایسنا، با تاکید بر اهمیت بیانات اخیر مقام معظم رهبری در مورد لزوم ایجاد یک نهضت علمی و منطقی برای ریشه کن کردن جریان‌های تکفیری و دفاع از مسئله فلسطین اظهار کرد: تا پیش از سال 2011 ما شاهد شکل‌گیری جریان‌های تکفیری با مدیریت مستقیم سعودی‌ها بودیم اما این جریانات با اقبال زیادی روبه رو نبودند و جهت گیری کشورهای اسلامی و عربی به خصوص در غرب آسیا با رژیم صهیونیستی بود، به این علت که این رژیم را عامل اصلی بی ثباتی در منطقه می دانستند و یک نوع هم آوایی بین همه ملت ها و جریان های سیاسی مستقل علیه رژیم صهیونیستی شکل داده بود.

رحماندوست در ادامه تصریح کرد: برای خلاصی صهیونیست ها و دولت های جعلی اسرائیل از این هم آوایی و دشمنی دولت های مسلمان غرب آسیا چاره ای اندیشیده شد که این جریان های محدود تکفیری که مورد حمایت مالی آل سعود بودند تبدیل به یک موج گسترده و فراگیر شوند، با این هدف توجه مردم و جوانان مسلمان منطقه به جای مقابله با رژیم صهیونیستی، دفاع از جان خودشان با این جریانات شد.

او ادامه داد‌: بر این اساس اتفاقی که رخ داده است دفاع حزب الله از مردم و مقدسات و محدود کردن انرژی‌شان برای مقابله با جریان های تکفیری است و طی مدت اخیر فرصت آن را پیدا نکرده‌اند که یک مقابله همه جانبه با رژیم صهیونیستی داشته باشند؛ بنابراین مشاهده می کنیم طی مدت اخیر که جریان های تکفیری در منطقه و به خصوص درعراق به وجود آمده‌اند، رژیم صهیونیستی بیشترین ثبات و امنیت را تجربه کرده است، گروه‌های تکفیری مثل داعش در حالی که همه جهان اسلام را تهدید می‌کنند ولی حتی یک شلیک نمادین را به سمت اسرائیل انجام نداده‌اند.

نماینده تهران در مجلس ادامه داد: در حال حاضر دفاع یا عدم دفاع از فلسطین تبدیل به یک معیار در سطح بین‌المللی برای دفاع از حق ویا عدم دفاع از آن تبدیل شده است. به دلیل آنکه نوع حقی که شهروندان فلسطینی برای استفاده از حق خود دارند نیاز به تلاش و برقرار کردن رابطه منطقی فکری تا به نتیجه مطلوب برسیم را ندارد، هر انسان منطقی تصدیق می‌کند که این ها حق استفاده از سرزمین خودشان را دارند ، نکته دیگر اینست که آنهایی که این حق را به رسمیت نمی شناسد و یا تلاش دارند این مسئله به زاویه و حاشیه رانده شود، در سطح دنیا یک جناح هستند که در راس آن رژیم صهیونیستی و آمریکا قرار دارند و در راس همه آنها انگلیس است.

به گفته رحاندوست از طرف دیگر کسانی که معقدند باید از حق آنها دفاع شود وبه حاشیه نروند یک جبهه بزرگ دیگری در دنیا است که اولین اعضای آن مردم حق طلب دنیا هستند و دیگر هم یکسری از دولت های حامی مقاومت مثل روسیه هستند و ایران و لبنان در راس این جبهه قرار دارند.

وی با اشاره به این بخش از بیانات رهبر انقلاب مبنی بر اینکه "تلاش کردند مسئله دفاع از فلسطین را به حاشیه ببرند" افزود: پس می توان با این مبنا تشخیص داد حامی حق و باطل کدام است. اگر جبهه باطل در حالی که حدود نیم قرن است سعی دارند مساله فلسطین را به حاشیه ببرند قصد دارند این مبنای شناخت حق را باطل را از حافظه مردم پاک کنند.

به جان هم افتادن کشورهای منطقه، هدف جریانات تکفیری است

قائم مقام سابق ستاد اقامه نماز نیز گفت: کشورهای غربی با راه اندازی جریان‌های تکفیری در جهان اسلام در پی آن بودند که کشورهای منطقه با خود درگیر شوند و دیگر به سراغ دشمن اصلی خود نروند.

حجت‌الاسلام والمسلمین کلباسی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اندیشمندان و مهمانان «کنگره جهانی جریان‌های تکفیری از دیدگاه علمای اسلام» اظهار کرد: هیچ شکی نیست که مسلمانان وقتی با یکدیگر متحد باشند هرگز زیر سلطه استکبار نمی‌روند و می‌توانند کار خود را به راحتی پیش ببرند. تاریخ هم این امر را ثابت کرده و هر سیاستمداری، اندک تعقلی داشته باشد به این نکته می‌رسد که وحدت سبب قدرت می‌شود.

وی تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه و دنیا بیداری اسلامی و قرآنی به وجود آمد و جریاناتی در جهان اسلام شروع شد که تاثیرات بسیاری در منطقه و جهان به جای گذاشت. این تاثیرات از افغانستان گرفته تا شمال آفریقا و سایر مناطق و حتی شبه جزیره عربستان را هم در بر گرفت.

قائم مقام سابق ستاد اقامه نماز ادامه داد: این فراگیری اسلام در جهان سبب شد صهیونیست‌ها به شدت عصبانی شوند. چرا که ماهیت آن‌ها یک ماهیت تجاوزکارانه است و شکل‌گیری جریانات اسلامی موقعیت آن‌ها را تهدید می‌کرد و آن‌ها این حرکات را در تضاد با مواضع درازمدت و کوتاه مدت خود می‌دیدند.

کلباسی افزود: آن‌ها برای از بین بردن این گونه فعالیت‌ها نقشه‌ها و طرح‌هایی ارائه دادند و درصدد تدبیر برآمدند. از جمله کارهای آن‌ها بالابردن طبع یا احساسات مذهبی خاص بود. ما گاهی احساسات قرآنی و اسلامی داریم که این احساسات بجا و درست است. ولی احساسات مذهبی خاص آسیب‌هایی به جا می‌گذارد. آن‌ها درصدد این کار برآمدند که شیعه را علیه سنی و سنی را علیه شیعه تحریک کنند و به مقدسات هتاکی و اهانت کردند حتی فرقه‌های کوچکی به راه انداختند که برنامه‌های آن‌ها را دنبال کنند.

وی گفت: یکی از ابزارهایی که در جهان اسلام به راه انداختند تکفیری‌ها بودند و با راه‌اندازی این گروه در پی آن بودند که کشورهای منطقه با خود درگیر شوند و دیگر به سراغ دشمن اصلی خود نروند. راه اندازی این حرکت مثل این است که خانواده‌ای برای سایرین تهدید باشد و افراد دیگر برای از بین بردن تهدید آن‌ها یک سری مشکلات خانوادگی برای آن‌ها به وجود می‌آورند و این حرکت سبب می‌شود که آن‌ها مشکلات خارجی را فراموش کنند و به نزاع داخلی بپردازند.

قائم مقام سابق ستاد اقامه نماز در پایان با اشاره به کنگره ضد تکفیر که در قم برگزار شد، تاکید کرد: امیدواریم با راه اندازی این همایش‌ها و حرکت‌ها و با پیگیری‌هایی که صورت می‌گیرد حرکت‌های آن‌ها را نابود کنیم و با تاسیس دبیرخانه این اهداف را به صورت مداوم دنبال کنیم. علمای جهان اسلام باید گرد هم جمع شوند و مردم را نسبت به خطرات تکفیری و کسانی که این فرقه را راه‌اندازی کرده‌اند آشنا کنند و عوارض و مضرات این نوع تفکرات را مطرح و نقد و بررسی کنند.

انتهای پیام

کد N600126