روایت ریابکوف از آنچه در وین گذشت

سیاسی

معاون وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی درباره روند مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 گفت: روسیه امیدوار است که ایران و 6 عضو 1+5 برای آخرین بار مذاکرات را تمدید کرده باشند و توافق نهایی به زودی آماده شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، سرگئی ریابکوف، مذاکره کننده روسیه در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 ادامه داد: مسائل باقیمانده بسیار روشن و آشکار هستند. ما امیدواریم که این تمدید آخرین باشد. اما هنوز معلوم نیست که نهایی است یا نه.

ریابکوف اضافه کرد: تلاش‌های قابل توجهی به کار گرفته شد تا درباره ضمیمه‌های تکنیکی توافق شود. اما من معتقدم که بسیاری از موارد سند اصلی به‌زودی آماده شود. من می‌دانم که بسیار دشوار است دیدگاه‌های موجود در مذاکرات را تغییر داد اما یک گام حتی نیم گام از مسیر دستیابی به توافق خارج نمی‌شویم. آن چه که مهم است این است که همه طرف‌ها به پیشرفت‌هایی در همه مسائل دست یافته‌اند. این اغراق نیست بلکه همه مقامات در پایتخت‌های مختلف به این مساله اشاره کرده‌اند. ممکن است این پیشرفت از سوی طرف‌های مختلف به گونه‌ای متفاوت سنجیده شود.

معاون وزیر خارجه روسیه ادامه داد: بر همین اساس امکان دارد این پیشرفت براساس تعداد صفحاتی که توافق شده یا پیچیدگی تصمیمات گرفته شده سنجیده شود. مسکو امیدوار است که توافق‌های حاصل شده میان ایران و 6 عضو جامعه بین‌المللی توسط یک سونامی سیاسی شسته نشود. هرگونه تاخیر در مذاکرات یا تاخیر در دستیابی به راه‌حل نه تنها تاثیرات روانشناسی بر مذاکره‌کنندگان دارد بلکه امواج سیاسی نیز به همراه دارد. ما امیدواریم که این امواج به اندازه ایجاد یک سونامی نباشد.

ریابکوف افزود: مسکو تمام توان خود را برای دستیابی به توافق به کار خواهد گرفت. همه کشورهای حاضر در مذاکرات هسته‌ای پیشنهادهای جدیدی را در این دور از مذاکرات ارائه کردند. به همین دلیل نمی‌توان مذاکرات وین را به عنوان یک رسوایی درنظر گرفت. هم‌چنین موضوعاتی مانند سوریه و یا حتی عراق و یا مبارزه علیه داعش تاثیر مستقیمی بر مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 نداشته است. ما تنها درباره موضوع هسته‌ای ایران صحبت کردیم و هیچ موضوع دیگری ردو بدل نشد. البته من درباره دیدارهای دوجانبه میان وزیران گفت‌وگو نمی‌کنم زیرا زمانی که وزیران خارجه با یکدیگر دیدار می‌کنند مسائل مختلفی را از جمله مسائل فرامنطقه‌یی را مورد گفت‌وگو قرار می‌دهمندو این طبیعی است که آن‌ها درباره مشکلات مختلف از جوانب گوناگون گفت‌وگو کنند.

انتهای پیام

کد N600119