عبدالله عبدالله: طرف من در مورد تشکیل کابینه، رئیس جمهوری است

رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان گفته که طرفش در مورد تشکیل کابینه جدید، اشرف غنی، رئیس جمهوری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) عبدالله عبدالله که در نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد در پاسخ به سوال یک خبرنگار در مورد اظهارات اخیر ژنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری که طرح پنجاه - پنجاه درصد تقسیم حکومت را غیر عملی دانسته، گفت که با رئیس جمهور غنی بحث‌هایی داشته که ممکن "بسیاری از افراد" از آن بی اطلاع باشند.

عبدالله گفت: "اتفاقا من تنها با رئیس جمهوری در این موارد صحبت دارم و اگر کسی از بحث‌های ما بی اطلاع بوده، من کسی را ملامت نمی‌کنم."

پیش از این ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در مصاحبه‌ای ویژه با بی‌بی‌سی گفته بود که حکومت وحدت ملی افغانستان تا قبل از رفتن به اجلاس لندن، وزرای بخش امنیتی و اقتصادی را معرفی خواهد کرد.

دوستم گفته که تقسیم پنجاه پنجاه قدرت میان اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی عملی نیست و منتج به کشمکش و انشعاب می‌شود. او همچنین گفت که از دلایل اصلی افزایش نا امنی‌ها و مشکلات اقتصادی افغانستان معرفی نشدن کابینه جدید است.

انتخابات اخیر ریاست جمهوری افغانستان در دو دور با مشکلات و جنجال‌هایی برگزار شد و سرانجام دو طرف اصلی انتخابات اشرف غنی و عبدالله عبدالله به اساس طرح جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با امضای موافقتنامه‌ای دولت وحدت ملی تشکیل دادند.

در موافقتنامه تشکیل دولت وحدت ملی در مورد کارهای حکومتی از واژه‌های "مشارکت ملی" و "برابری در انتخاب کادرها میان رئیس جمهوری و رئیس اجرائی" به کار گرفته شده است.

حالا با گذشت حدود پنجاه روز از تحلیف رئیس جمهوری جدید، سرنوشت کابینه روشن نیست و همه وزرا و مقام‌های ارشد دولتی به عنوان سرپرست‌ها کار می‌کنند.

انتهای پیام

کد N599791