در دیدار با وزیر نظارت چین

سراج: با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه‌ها را پاک کرد

سازمان بازرسي كل كشور

در دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور و وزیر نظارت جمهوری خلق چین، عزم ایران و چین برای مبارزه با فساد و همکاری مشترک در زمینه‌های نظارت، بازرسی و رسیدگی به شکایات مردمی مورد تاکید قرار گرفت.

در دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور و وزیر نظارت جمهوری خلق چین، عزم ایران و چین برای مبارزه با فساد و همکاری مشترک در زمینه‌های نظارت، بازرسی و رسیدگی به شکایات مردمی مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناصر سراج در این دیدار اظهار کرد: هر دو کشور و هر دو نهاد بازرسی و نظارت دو کشور اشتراکات بسیاری در راه مبارزه با فساد و سالم‌سازی سیستم‌های اداری و سلامت و پاکدستی دارند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره با پیام هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) اظهار کرد: رهبر معظم ایران اسلامی، سال‌های پیش با صدور پیام هشت ماده‌ای سران قوا را مکلف کردند که با فساد در هر زمینه و اندازه‌ای باید مبارزه جدی صورت بگیرد. در جمهوری اسلامی ایران رؤسای قوا به‌طور مرتب در خصوص مبارزه با فساد، تبادل‌نظر می‌کنند.

ریاست جمهوری اسلامی ایران، همانند ریاست جمهوری خلق چین، تاکید بسیاری برای مبارزه با فساد دارند و خوشبختانه در این راه هم موفق بوده‌اند.

سراج با بیان این‌که در جمهوری اسلامی ایران ریاست عالیه قوه قضاییه از سوی مقام معظم رهبری منصوب می‌شود، اظهار کرد: ریاست قوه قضائیه در جمهوری اسلامی ایران یکی از مجتهدین عالی است که برای مدت 5 سال از سوی مقام معظم رهبری تعیین می‌شود و در حال حاضر حضرت آیت‌الله آملی لاریجانی با توجه به عملکرد درخشان در حوزه‌های کاری و به‌ویژه مبارزه با فساد و رضایت معظم‌له از ایشان دوره 5 ساله دوم ریاست خود در قوه را آغاز کرده‌اند.

وی ادامه داد: بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل 174 رییس سازمان بازرسی کل کشور از سوی ریاست قوه قضاییه انتخاب می‌شود و مستقیماً تحت نظر ایشان مسئولیت نظارت و بازرسی را عهده دار می‌شود. سازمان بازرسی کل کشور حق نظارت و بازرسی همه ارکان قوه مجریه از عالی‌ترین مقام تا سطوح پائین را داراست و نیز بر اساس قانون حق نظارت و بازرسی قوه قضائیه (به‌استثناء قضات) و امور مالی و اداری آن را دارا است و بر امور قوه مقننه نیز به‌استثناء امور نمایندگان مجلس را نیز نظارت و بازرسی می‌کند. ما نیز همانند شما معتقدیم که امر نظارت درون‌سازمانی از جمله مهم‌ترین راهکارهای سلامت و پاکدستی و مبارزه با فساد است و در واقع مثالی داریم که می‌گوییم با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه‌ها را پاک و تمیز نمود و لذا پاک‌سازی را باید از خودمان آغاز کنیم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور بیان کرد: همکاری‌های بسیار خوب دو کشور در حوزه‌های نظارتی، بازرسی و مبارزه با فساد و خصوصاً فعالیت‌های آمبودزمانی در چارچوب انجمن آمبوزدمان آسیایی همواره رو به افزایش بوده است.

وی ضمن تایید گفته همتای خود در خصوص تلاش‌های صورت گرفته از سوی دو نهاد برای تأسیس انجمن آمبودزمان آسیایی، در خصوص اقدامات به عمل آمده برای راه اندازی آکادمی انجمن آمبوزدمان آسیایی در جمهوری اسلامی ایران از همتای چینی خواستار همکاری بیشتر و تبادل تجربیات در این خصوص شد و با اشاره به امضاء یادداشت تفاهم اخیر سازمان بازرسی کل کشور با آمبوزدمان پارلمانی کشور دانمارک و نیز همکاری‌های اخیر با کمیسیون مبارزه با فساد جمهوری عراق، خواستار آن شد که دو نهاد بازرسی و نظارت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، یک تفاهم‌نامه همکاری مشترک را به زودی امضاء کنند و در چارچوب این تفاهم‌نامه اهداف مشترک دو کشور را برای تبادل تجربیات دو کشور در حوزه‌های نظارت، بازرسی، مبارزه با فساد و رسیدگی به شکایات مردمی تعمیق بخشند.

در خاتمه سراج ضمن دعوت از همتای چینی خود برای سفر به جمهوری اسلامی ایران، با ابلاغ سلام گرم ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران به مقام عالی قضایی جمهوری خلق چین، پیام وی برای دعوت از همتای چینی را شفاهاً اعلام کرد.

در ادامه، هوانگ شو جیان ابتدا از طرف کمیسیون انضباطی حزب کمونیست و وزارت نظارت، حضور رییس سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی ایران و همراهان را خوش‌آمد گفت و بیان کرد: سطح روابط دو کشور و دو نهاد عالی نظارت و بازرسی مطلوب و همواره رو به افزایش و پیشرفت است.

وی با اشاره به دیدار چندی پیش رییس‌جمهور ایران با رییس‌جمهور خلق چین اظهار کرد که مقامات عالیه هر دو کشور تصمیم گرفتند که سطح روابط فی‌مابین بیش‌ از پیش گسترش یابد و دو نهاد نظارت و بازرسی دو کشور نیز در راستای این تصمیم راهبردی باید سهم خود را ایفاء کنند.

وزیر نظارت جمهوری خلق چین با اشاره به روابط دو نهاد نظارتی و بازرسی دو کشور که از سال 1996 و با تاسیس انجمن آمبودزمان آسیایی آغاز شده است، اظهار کرد: در چارچوب این انجمن دو نهاد از یکدیگر همواره پشتیبانی کرده و به‌عنوان عضو مؤسس و نیز عضو هیات مدیره در کنار یکدیگر بوده‌اند.

وی ابراز امیدواری کرد که با عنایت به این روابط حسنه، بتوان در زمینه‌های انضباط اداری و نظارتی و مبارزه با فساد همکاری‌های مطلوب‌تری با همتای ایرانی خود داشته باشد.

وی یادآور شد: این دو نهاد، به‌غیر از دیدارهای دوجانبه می‌توانند به یکدیگر در خصوص برخی امور خاص مرتبط از جمله راهبردهای جدید نظارت و بازرسی و مبارزه با فساد و نیز فعالیت‌های آمبودزمانی مشورت داده و در چارچوب انجمن آمبودزمان آسیایی همکاری بیشتری داشته باشند.

وزیر نظارت جمهوری خلق چین گفت: ما توجه خاصی به بهبود عملکرد درون‌حزبی و پاک‌سازی سیستم اداری داریم. اقدامات متخذه برای این امر عبارت است از اجرای مواد هشت‌گانه‌ای که درصدد اصلاح ساختاری و فضای نامساعد و بوروکراسی و هزینه‌های نامتعارف دستگاه‌های دولتی و حکومتی است. هدف اصلی این است که پدیده‌های نامساعد اداری و ولخرجی‌های دولتی و تجملات و بوروکراسی زائد در سیستم‌های اداری اصلاح و حذف شود. سالم‌سازی سیستم‌های اداری و بهبود عملکرد و برخورد جدی و قاطعانه با مسئولین متخلف در رده‌های پائین و مقامات متخلف رده‌بالا از جمله اقدامات این وزارتخانه است. این برخورد جدی و قاطعانه را برای مقامات متخلف در سطوح عالی به‌شدت بیشتر کرده‌ایم.

هوانگ شو جیان اظهار کرد: رویکرد کلی ما این است که با بروز فساد و اختلاس برخورد جدی داشته باشیم و بدانیم که همگان در برابر قانون مساوی‌اند و هیچ تفاوت و تبعیضی را قائل نمی‌شویم. در کشور چین 31 استان وجود دارد که ظرف دو سال گذشته برای اصلاح ساختارهای پیش‌گفته، ماموریت‌هایی در حوزه‌های مختلف استانی از سوی این وزارتخانه انجام‌ گرفته است. در مبارزه با فساد، سفرهای نظارتی نقش مهمی ایفا کرده است و به اعتقاد ما این سفرها ابزار بسیار مهمی برای مبارزه با فساد تلقی می‌شود.

وی تاکید کرد: اقدام دیگر از سوی این وزارت و کمیته انضباطی حزب کمونیست چین این است که نظارت درون‌سازمانی را به‌طور ویژه در نظر بگیریم. ما معتقدیم که اگر بخواهیم به آهن بکوبیم باید خودمان یک آهنگر باشیم. اگر بخواهیم بر کشور و نهادهای دولتی نظارت کامل داشته باشیم باید از خود شروع کنیم و بر خود نظارت داشته باشیم. برای این منظور دفتر نظارت بر کارکنان خود را ایجاد کرده‌ایم و نظارت‌هایمان را تشدید کرده‌ایم. هدف این است که نیروهای وفادار، پاکدست و قدرتمندی بسازیم. در مبارزه با فساد، سفرهای نظارتی نقش مهمی ایفا کرده است و به اعتقاد ما این سفرها ابزار بسیار مهمی برای مبارزه با فساد تلقی می‌گردد.

وزیر نظارت و بازرسی جمهوری خلق چین نیز در پایان این دیدار ضمن تشکر از بیانات رییس سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: دیدگاه دو کشور و دو نهاد عالی نظارت و بازرسی شفاف و مشترک است. ما قبلاً همکاری‌های خوبی داشته ایم و در آینده ظرفیت همکاری هایمان را گسترده تر خواهیم نمود. چشم انداز ما برای همکاری‌های بیشتر بسیار روشن است و من اطمینان دارم که در آینده این همکاری پیشرفت‌های قابل چشمگیری خواهد داشت. راجع به پیشنهاد امضاء یادداشت تفاهم همکاری نیز معتقدم که امر تهیه پیش نویس و برقراری ارتباطات بیشتر را به دفاتر امور بین‌الملل دو نهاد بسپاریم و در آینده نزدیک به صورت عملگرایانه این کار را پیگیری کنیم.

انتهای پیام

کد N599667